• chrissandoval
  • chrisfasano
  • parkersimington
  • daltonrobertson
  • peterisais
  • cohltonschultz
  • tjshelton
  • ryandeakin2
  • zekea
  • trentfair
  • zander
  • wotw
  • michealjohnson
  • tonyu


 

  • 2016states2
  • 20162Arunnerup
  • 2016states4
  • 20163Ateamchamp
  • 20165ARunnerup
  • 20164Arunnerup
  • 2016statesfinals
  • 2016states
  • 20164Ateamchamp
  • 20163Arunnerup
  • 20165AteamChamps
  • 20162Ateamchamps

2016-2017 On the Mat Week 8

30 Jan 2017

On the Mat Rankings – Tim Yount
Week 8: January 26, 2017  
1310 Meadowlake Way
Monument, CO 80132
Cell: 719-351-2985
Land: 719-488-2818
Fax: 719-488-0909
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Class 5A
1-Pomona 2-Grand Junction 3-Brighton 4-Grandview 5-Poudre 6-Adams City 7-Castle View 8-Coronado 9-Monarch 10-Cherokee Trail

Class 4A
1-Pueblo County 2-Pueblo East 3-Greeley Central 4-Windsor 5-Cheyenne Mountain 6-Pueblo West 7-Mesa Ridge 8-Grand Junction Central 9-Discovery Canyon 10-Canon City 11-Pine Creek

Class 3A
1-Alamosa 2-Valley 3-Centauri 4-La Junta 5-Jefferson 6-Platte Valley 7-Eaton 8-Buena Vista 9-Sheridan 10-Lamar 11-Brush

Class 2A
1-Rocky Ford 2-Meeker 3-Hotchkiss 4-Norwood/Nucla 5-Paonia 6-Highland 7-John Mall 8-Sedgwick County/Fleming 9-Limon 10-Ignacio

Class 2A
106lbs
1.    Jacob Rodriguez, Rocky Ford
2.    Austin Crum, Holly
3.    Marc Barkdoll, Wiggins  
4.    Logan Lewis, Highland  
113lbs
1.    Sergio Campos, Hotchkiss
2.    Dillon Jaramillo, Rocky Ford
3.    Jacob Pelloni, Meeker  
4.    Cade Rockwell, Wray   
120lbs
1.    Richard Martinez, Mancos
2.    Brandon Ward, Dolores  
3.    Brendyn Nordyke, Holly  
4.    Adam Nolte, Swink   
126lb
1.    Jonathan Andreatta, John Mall
2.    Cody Jacobsen, Burlington
3.    Tannen Kennedy, Meeker  
4.    Joe Barela, Rocky Ford   
132lbs
1.    Colton Hall, Hotchkiss  
2.    Cody Venem, Rocky Ford  
3.    Woody Aguilar, Limon  
4.    Skyler Score, Highland   
138lbs
1.    Sheridan Harvey, Meeker  
2.    Sackett Chesnik, Paonia
3.    Braden Kappel, Limon  
4.    Keegan Mann, Sedgwick County/Fleming  
145lbs
1.    Britton Holmes, Peyton  
2.    Ethan Appenzeller, Ignacio
3.    James Steerman, McClave
4.    Remington Canfield, Merino  
152lbs
1.    Jace Logan, Soroco  
2.    Hayden Harris, Norwood/Nucla
3.    Wyatt Lee, Peyton  
4.    Bryson Fogg, Highland   
160lbs
1.    Lorenzo Pena, Ignacio  
2.    Wade Katzdorn, Hotchkiss
3.    Aiden Dabal, Norwood/Nucla  
4.    Zach Anderson, Cedaredge   
5.    Carson Reese, Akron
170lbs
1.    Diego Reyes, Rocky Ford  
2.    Trenton Armintrout, Norwood/Nucla
3.    Casey Turner, Meeker  
4.    Dahlton McGhee, Fowler  
5.    Ryan Saine, Manzanola   
182lbs
1.    Saloman Chavez, Center  
2.    Chase Rule, Meeker  
3.    Travis Etler, West Grand
4.    Jaden Miller, Paonia   
195lbs
1.    Jason Murphy, John Mall  
2.    Juancito Lucero, Highland
3.    Tre’ LaBossiere, Cedaredge
4.    Trevor Smith, Paonia   
220lbs
1.    Caleb Gaede, Limon  
2.    Caleb Bradford, Meeker
3.    Ethan Barnes, Norwood/Nucla
4.    Ken Cox, McClave   
285lbs
1.    Greg Garcia, Rocky Ford  
2.    Tyler Ilgen, Meeker  
3.    Chase Flynn, Stratton  
4.    Zahaylon Buckner, Merino  
Class 3A
106lbs
1.    Jacob Duran, Fort Lupton  
2.    Elijah DeLaCerda, Alamosa  
3.    Owen Berry, Buena Vista  
4.    Luke Morrissey, Eagle Valley  
113lbs
1.    Isaiah DeLaCerda, Alamosa
2.    Isaiah Gamez, La Junta  
3.    Ryan Moltz, Salida  
4.    AJ Serna, Grand Valley  
120lbs
1.    Joe Chavez, Centauri
2.    Jimmy Ramirez, Jefferson  
3.    Presiliano Maez, Sheridan  
4.    Koletan Hafey, Faith Christian   
126lbs
1.    Jody Sandoval, Fort Lupton
2.    Andrew Godfrey, Olathe  
3.    Moises Juarez, Monte Vista  
4.    Cameron Wolters, Buena Vista   
132lbs
1.    Brandon Damian, Valley  
2.    Kyle Cisneros, Jefferson  
3.    Anthony Quintana, Buena Vista
4.    Garrett Miller, Bennett   
138lbs
1.    Quinton Montague, Centauri
2.    Noah Hermosillo, Eagle Valley
3.    Adrian Rodriguez, Platte Valley  
4.    Nicholas Gallegos, Jefferson  
145lbs
1.    Aaron Trujillo, Valley  
2.    Reis Martinez, Alamosa  
3.    Ryan Nava, Bayfield
4.    Brandon Buhr, Centauri  
152lbs
1.    Jimmy Laconte, Weld Central
2.    Jaziah Whaley, Valley
3.    Wyatt Pfau, Brush  
4.    Isaiah Salazar, Eaton   
160lbs
1.    Kolsen Welham, Holy Family  
2.    Hayden Johnson, Steamboat Springs
3.    Dax Bender, La Junta  
4.    Braeson Lewis, Eaton   
170lbs
1.    Alex Cordova, Rifle  
2.    Mikinzie Klimper, Moffat County
3.    Josh Flanagan, Valley  
4.    Faustin Lopez, Sheridan  
182lbs
1.    William Tyler, La Junta
2.    Nathan Johns, The Classical Academy
3.    Colton Eberhardt, Lamar
4.    Jacx Power, Coal Ridge   
195lbs
1.    Fabian Estrada, Alameda
2.    Jeremiah Land, Platte Valley  
3.    Bart Gruenloh, Lamar  
4.    Joseph Martinez, La Junta    
220lbs
1.    Oscar Lopez, Jefferson  
2.    Manuelito Casias, Alamosa
3.    Nolan Stretton, Pagosa Springs
4.    Evan Hoff, Grand Valley   
285lbs
1.    Sam Deseriere, Mullen  
2.    Logan Church, Delta  
3.    Sam Westbrook, Bayfield  
4.    Julian Sanchez, Manitou Springs  
Class 4A
106lbs
1.    Brendon Garcia, Pueblo County
2.    Patrick Allis, Discovery Canyon
3.    Tanner Hunt, Lewis Palmer  
4.    Zeon Ortega, Canon City  
113lb
1.    Jace Trujillo, Pueblo East
2.    Josiah Nava, Pueblo County
3.    Will Vombaur, Windsor  
4.    Josh Nira, Greeley Central  
120lbs
1.    Dominic Serrano, Windsor  
2.    Nathan Bonham, Pueblo County  
3.    Andrew Lucero, Pueblo East  
4.    JW Ruona, Canon City   
126lbs
1.    Andrew Alirez, Greeley Central
2.    Jason Hanenberg, Air Academy
3.    Jax Garoutte, Pueblo County
4.    Ryan Roth, Pueblo East   
132lbs
1.    Grant Willits, Pueblo County
2.    Zeke Alirez, Greeley Central  
3.    Aaden Valdez, Pueblo East
4.    Jeremy Ashton, Mead   
138lbs
1.    Chris Sandoval, Windsor  
2.    Justin Davis, Pueblo County
3.    Riley Garner-Orr, Grand Junction Central  
4.    Tony Ulaszek, Greeley Central  
145lbs
1.    Tommy Stager, Niwot  
2.    Erik Contreras, Mountain View
3.    Elijah Valdez, Mesa Ridge  
4.    Zac Hanenberg, Canon City   
152lbs
1.    Hunter Willits, Pueblo County
2.    Nathan Morris, Longmont  
3.    Luke White, Cheyenne Mountain
4.    Caleb Mendez, Mead   
160lbs
1.    Pete Isais, Pine Creek  
2.    Zac Baker, Cheyenne Mountain  
3.    Drake Engelking, Longmont  
4.    Isaac Maestas, Palisade  
170lbs
1.    Garrett Niel, Pine Creek  
2.    EJ Barrera, Grand Junction Central
3.    Andrue Rojas, Greeley Central  
Jayson Davis, Pueblo County  
182lbs
1.    Myles Wilson, Glenwood Springs
2.    Terrance Williams, Palisade  
3.    Zach Garrard, Cheyenne Mountain  
4.    Dante Garcia, Pueblo County
195lbs
1.    Donovan Rincon, Pueblo County  
2.    Derric Cruz, Mesa Ridge  
3.    Oliver Neumann, Cheyenne Mountain
4.    Hunter Mooring, Pueblo West   
220lbs
1.    Weston Hunt, Pueblo West  
2.    Nate Pastorello, Discovery Canyon  
3.    Dominick Fini, Mesa Ridge  
4.    Martin Rodriguez, Mountain View   
285lbs
1.    Sam Distel, Montrose  
2.    Victor Bravo, Windsor  
3.    Andy Garcia, Pueblo East  
4.    Alex Yeadon, Greeley Central  
Class 5A
106lbs
1.    Malik Heinselman, Castle View
2.    Wyatt Yapoujian, Pomona
3.    Johnny Sanchez, Brighton
4.    Dawson Collins, Grand Junction   
113lbs
1.    Justin Pacheco, Pomona  
2.    Stephen Dabelko, Coronado  
3.    Giovanni Federico, Grandview  
4.    Adrian Marquez, Castle View   

120lbs
1.    Colton Yapoujian, Pomona
2.    Fabian Santillan, Grandview
3.    Colin Metzgar, Doherty  
4.    Louie Romero, Mountain Range  
126lbs
1.    Cody Fatzinger, Arvada West
2.    Job Greenwood, Poudre  
3.    Nick Gonzales, Adams City
4.    Tyren Castonguay, Grand Junction  
132lbs
1.    Theorius Robison, Pomona  
2.    Dylan Martinez, Grand Junction
3.    Cole Polluconi, Monarch  
4.    Maverick Keigher, Doherty   
138lbs
1.    Jacob Greenwood, Poudre  
2.    Daniel Van Hoose, Fruita
3.    Joshua Deaguero, Adams City
4.    David Opheim, Thunderridge  
145lb
1.    Josiah Rider, Grand Junction  
2.    Dre-Son Scruggs, Palmer  
3.    Parker Benekas, Ponderosa  
4.    Xander Rens, Monarch  
152lbs
1.    Gabriel Dinette, Lakewood
2.    Gavin Deaguero, Adams City  
3.    Preston Renner, Broomfield  
4.    Nathan Baca, Brighton   
160lbs
1.    Jason Romero, Pomona  
2.    Brandon Minear, Regis  
3.    Aidan Funk, Legacy  
4.    Jeremiah Ellerd, Brighton  
170lbs
1.    Tate Samuelson, Castle View  
2.    Seth Latham, Grand Junction
3.    Nolan Krone, Pomona  
4.    Drian Hays, Legacy   
182lbs
1.    Jimmy Weaver, Coronado  
2.    Uriah Vigil, Pomona  
3.    Xavier Vasquez, Greeley West  
4.    Jack Huber, Thunderridge  
195lbs
1.    Trent Schultz, Mountain Vista
2.    Zeke Silva, Cherokee Trail  
3.    Christian Robb, Cherry Creek  
4.    Casey Seppelt, Denver South  
220lbs
1.    Cohlton Schultz, Ponderosa
2.    Max Gonzales, Cherokee Trail  
3.    Ian Helwick, Brighton  
4.    Weston Mayer, Poudre   
285lbs
1.    Brandon Micale, Pomona  
2.    Tanner Aitken, Brighton  
3.    Mason Watt, Broomfield  
4.    David Nuriyev, Castle View