• ryandeakin2
  • zander
  • wotw
  • tonyu
  • chrissandoval
  • trentfair
  • parkersimington
  • cohltonschultz
  • tjshelton
  • michealjohnson
  • chrisfasano
  • peterisais
  • daltonrobertson
  • zekea


 

  • 20164Arunnerup
  • 20163Ateamchamp
  • 2016states2
  • 20165ARunnerup
  • 20162Arunnerup
  • 20163Arunnerup
  • 2016statesfinals
  • 20162Ateamchamps
  • 20164Ateamchamp
  • 2016states
  • 20165AteamChamps
  • 2016states4

2016-2017 On the Mat Week 7

23 Jan 2017

On the Mat Rankings – By Tim Yount
Week 7: January 19, 2017  
Cell: 719-351-2985
Land: 719-488-2818
Fax: 719-488-0909
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Class 5A
1-Pomona 2-Grand Junction 3-Grandview 4-Poudre 5-Brighton 6-Adams City 7-Castle View 8-Coronado 9-Cherokee Trail 10-Monarch

Class 4A
1-Pueblo County 2-Pueblo East 3-Greeley Central 4-Windsor 5-Cheyenne Mountain 6-Pueblo West 7-Mesa Ridge 8-Grand Junction Central 9-Discovery Canyon 10-Canon City 11-Pine Creek (one point back)

Class 3A
1-Alamosa 2-Valley 3-Centauri 4-La Junta 5-Jefferson 6-Platte Valley 7-Eaton 8-Buena Vista 9-Sheridan 10-Lamar

Class 2A
1-Rocky Ford 2-Meeker 3-Hotchkiss 4-Norwood/Nucla 5-Paonia 6-Highland 7-John Mall 8-Sedgwick County/Fleming 9-Limon 10-Ignacio
 Class 2A
106lbs
1.    Jacob Rodriguez, Rocky Ford
2.    Austin Crum, Holly  
3.    Marc Barkdoll, Wiggins  
4.    Logan Lewis, Highland  
113lbs
1.    Sergio Campos, Hotchkiss
2.    Dillon Jaramillo, Rocky Ford
3.    Jacob Pelloni, Meeker  
4.    Hunter Wilson, Norwood/
120lbs
1.    Richard Martinez, Mancos  
2.    Brandon Ward, Dolores
3.    Brendyn Nordyke, Holly  
4.    Adam Nolte, Swink   
126lb
1.    Jonathan Andreatta, John Mall  
2.    Cody Jacobsen, Burlington  
3.    Tannen Kennedy, Meeker
4.    Cameron Holm, Wiggins   
132lbs
1.    Colton Hall, Hotchkiss  
2.    Cody Venem, Rocky Ford  
3.    Woody Aguilar, Limon  
4.    Skyler Score, Highland    
138lbs
1.    Sackett Chesnik, Paonia  
2.    Braden Kappel, Limon  
3.    Keegan Mann, Sedgwick County/Fleming
4.    Sheridan Harvey, Meeker  
5.    Austin Ban, Kiowa   
145lbs
1.    Britton Holmes, Peyton  
2.    Ethan Appenzeller, Ignacio
3.    James Steerman, McClave  
4.    Remington Canfield, Merino   
152lbs
1.    Hayden Harris, Norwood/Nucla  
2.    Jace Logan, Soroco  
3.    Bryson Fogg, Highland  
4.    Wyatt Lee, Peyton   
160lbs
1.    Wade Katzdorn, Hotchkiss  
2.    Lorenzo Pena, Ignacio  
3.    Aiden Dabal, Norwood/Nucla  
                 Zach Anderson, Cedaredge     
170 lbs
1.    Casey Turner, Meeker  
2.    Diego Reyes, Rocky Ford
3.    Trenton Armintrout, Norwood/Nucla  
4.    Dahlton McGhee, Fowler   
5.    Anthony Felice, Paonia
182lbs
1.    Saloman Chavez, Center  
2.    Chase Rule, Meeker  
3.    Jaden Miller, Paonia
4.    Keegan Bean, Lyons  

195lbs
1.    Jason Murphy, John Mall  
2.    Tony Lucero, Highland  
3.    Tre’ LaBossiere, Cedaredge
4.    Travis Etler, West Grand   
220lbs
1.    Caleb Gaede, Limon  
2.    Trevor Smith, Paonia  
3.    Ethan Barnes, Norwood/Nucla
4.    Ken Cox, McClave   
285lbs
1.    Greg Garcia, Rocky Ford  
2.    Chase Flynn, Stratton  
3.    Tyler Ilgen, Meeker  
4.    Zahaylon Buckner, Merino  
Class 3A
106lbs
1.    Elijah DeLaCerda, Alamosa
2.    Jacob Duran, Fort Lupton
3.    Owen Berry, Buena Vista  
4.    Luke Morrissey, Eagle Valley  
113lbs
1.    Isaiah DeLaCerda, Alamosa  
2.    Isaiah Gamez, La Junta  
3.    Ryan Moltz, Salida  
4.    AJ Serna, Grand Valley   
120lbs
1.    Joe Chavez, Centauri  
2.    Jimmy Ramirez, Jefferson
3.    Koletan Hafey, Faith Christian  
4.    Presiliano Maez, Sheridan   
126lbs
1.    Jody Sandoval, Fort Lupton
2.    Andrew Godfrey, Olathe  
3.    Moises Juarez, Monte Vista  
4.    Cameron Wolters, Buena Vista   
132lbs
1.    Brandon Damian, Valley  
2.    Kyle Cisneros, Jefferson
3.    Anthony Quintana, Buena Vista
4.    Garrett Miller, Bennett  
138lbs
1.    Quinton Montague, Centauri
2.    Noah Hermosillo, Eagle Valley
3.    Devon Atencio, Alamosa  
4.    Jake Breidenbach, Sterling   
145lbs
1.    Aaron Trujillo, Valley  
2.    Reis Martinez, Alamosa  
3.    Ryan Nava, Bayfield  
4.    Brandon Buhr, Centauri   
152lbs
1.    Jaziah Whaley, Valley
2.    Wyatt Pfau, Brush  
3.    Isaiah Salazar, Eaton  
4.    Chance Dillingham, Delta   
160lbs
1.    Kolsen Welham, Holy Family
2.    Jimmy Laconte, Weld Central
3.    Hayden Johnson, Steamboat Springs
4.    Dax Bender, La Junta   
170lbs
1.    Alex Cordova, Rifle
2.    Mikinzie Klimper, Moffat County
3.    Josh Flanagan, Valley  
4.    Faustin Lopez,  
182lbs
1.    William Tyler, La Junta
2.    Nathan Johns, The Classical Academy
3.    Colton Eberhardt, Lamar  
4.    Jacx Power, Coal Ridge  
195lbs
1.    Fabian Estrada, Alameda  
2.    Jeremiah Land, Platte Valley
3.    Joseph Martinez, La Junta  
4.    Bart Gruenloh, Lamar  
220lbs
1.    Oscar Lopez, Jefferson  
2.    Manuelito Casias, Alamosa  
3.    Caleb Measner, University  
4.    Nolan Stretton, Pagosa Springs   
285lbs
1.    Sam Deseriere, Mullen  
2.    Sam Westbrook, Bayfield
3.    Logan Church, Delta  
4.    Julian Sanchez, Manitou Springs    


Class 4A
106lbs
1.    Brendon Garcia, Pueblo County
2.    Patrick Allis, Discovery Canyon
3.    Jacob Gonzales, Pueblo Centennial  
4.    Zeon Ortega, Canon City   
113lb
1.    Jace Trujillo, Pueblo East
2.    Josiah Nava, Pueblo County
3.    Will Vombaur, Windsor
4.    Sawyer Novara, Silver Creek  
120lbs
1.    Andrew Lucero, Pueblo East  
2.    Dominic Serrano, Windsor
3.    Nathan Bonham, Pueblo County  
4.    JW Ruona, Canon City   
126lbs
1.    Andrew Alirez, Greeley Central
2.    Jason Hanenberg, Air Academy
3.    Jax Garoutte, Pueblo County
4.    Ryan Roth, Pueblo East  
132lbs
1.    Grant Willits, Pueblo County  
2.    Zeke Alirez, Greeley Central  
3.    Aaden Valdez, Pueblo East
4.    Jeremy Ashton, Mead   
138lbs
1.    Chris Sandoval, Windsor  
2.    Justin Davis, Pueblo County
3.    Riley Garner-Orr, Grand Junction Central
4.    Miles Beam, Roosevelt   
145lbs
1.    Tommy Stager, Niwot
2.    Erik Contreras, Mountain View
3.    Elijah Valdez, Mesa Ridge  
4.    Tony Ulaszek, Greeley Central  
152lbs
1.    Hunter Willits, Pueblo County
2.    Nathan Morris, Longmont  
3.    Luke White, Cheyenne Mountain  
4.    Caleb Mendez, Mead   
160lbs
1.    Pete Isais, Pine Creek  
2.    Drake Engelking, Longmont
3.    Zac Baker, Cheyenne Mountain  
4.    Isaac Maestas, Palisade   
170lbs
1.    Garrett Niel, Pine Creek  
2.    EJ Barrera, Grand Junction Central
3.    Andrue Rojas, Greeley Central  
4.    Zion Freeman, Pueblo East  
182lbs
1.    Myles Wilson, Glenwood Springs
2.    Terrance Williams, Palisade  
3.    Dante Garcia, Pueblo County  
4.    Zach Garrard, Cheyenne Mountain  
195lbs
1.    Donovan Rincon, Pueblo County
2.    Oliver Neumann, Cheyenne Mountain
3.    Hunter Mooring, Pueblo West
4.    Derric Cruz, Mesa Ridge  
220lbs
1.    Weston Hunt, Pueblo West  
2.    Nate Pastorello, Discovery Canyon  
3.    Dominick Fini, Mesa Ridge  
4.    Martin Rodriguez, Mountain View   
285lbs
1.    Sam Distel, Montrose  
2.    Victor Bravo, Windsor  
3.    Andy Garcia, Pueblo East
4.    Michael True, Mesa Ridge
Class 5A
106lbs
1.    Malik Heinselman, Castle View  
2.    Wyatt Yapoujian, Pomona  
3.    Dawson Collins, Grand Junction
4.    Lance Peltier, Rampart    
113lbs
1.    Justin Pacheco, Pomona  
2.    Stephen Dabelko, Coronado
3.    Giovanni Federico, Grandview  
4.    Adrian Marquez, Castle View    
120lbs
1.    Colton Yapoujian, Pomona
2.    Fabian Santillan, Grandview
3.    Darren Green, Broomfield  
4.    Colin Metzgar, Doherty  
126lbs
1.    Cody Fatzinger, Arvada West
2.    Job Greenwood, Poudre
3.    Polo Garcia, Denver East  
4.    Nick Gonzales, Adams City  
132lbs
1.    Theorius Robison, Pomona  
2.    Dylan Martinez, Grand Junction
3.    Cole Polluconi, Monarch  
4.    Gunnar Anderson, Rocky Mountain  
138lbs
1.    Jacob Greenwood, Poudre  
2.    Daniel Van Hoose, Fruita  
3.    David Opheim, Thunderridge  
4.    Sergio Chavez, Hinkley   
145lb
1.    Josiah Rider, Grand Junction  
2.    Dre-Son Scruggs, Palmer  
3.    Parker Benekas, Ponderosa  
4.    Xander Rens, Monarch   
152lbs
1.    Gabriel Dinette, Lakewood  
2.    Gavin Deaguero, Adams City
3.    Nathan Baca, Brighton  
4.    Preston Renner, Broomfield  
160lbs
1.    Jason Romero, Pomona  
2.    Jeremiah Ellerd, Brighton  
3.    Brandon Minear, Regis
4.    Aidan Funk, Legacy   
170lbs
1.    Tate Samuelson, Castle View
2.    Seth Latham, Grand Junction
3.    Nolan Krone, Pomona
4.    Drian Hays, Legacy   
182lbs
1.    Jimmy Weaver, Coronado  
2.    Uriah Vigil, Pomona  
3.    Xavier Vasquez, Greeley West  
4.    Jack Huber, Thunderridge  
195lbs
1.    Trent Schultz, Mountain Vista
2.    Zeke Silva, Cherokee Trail  
3.    Christian Robb, Cherry Creek
4.    Casey Seppelt, Denver South   
220lbs
1.    Cohlton Schultz, Ponderosa
2.    Max Gonzales, Cherokee Trail  
3.    Ian Helwick, Brighton  
4.    Weston Mayer, Poudre   
285lbs
1.    Mason Watt, Broomfield  
2.    Tanner Aitken, Brighton
3.    Brandon Micale, Pomona
4.    David Nuriyev, Castle View