• chrissandoval
  • peterisais
  • wotw
  • cohltonschultz
  • ryandeakin2
  • zekea
  • michealjohnson
  • daltonrobertson
  • tonyu
  • parkersimington
  • zander
  • chrisfasano
  • trentfair
  • tjshelton


 

  • 20164Ateamchamp
  • 2016states2
  • 20162Ateamchamps
  • 20163Ateamchamp
  • 20165ARunnerup
  • 2016states
  • 2016states4
  • 20162Arunnerup
  • 2016statesfinals
  • 20164Arunnerup
  • 20163Arunnerup
  • 20165AteamChamps

Week 6 On the Mat 2016-2017

16 Jan 2017

On the Mat Rankings – by Tim Yount
Week 6: January 12, 2017  
Cell: 719-351-2985
Land: 719-488-2818
Fax: 719-488-0909
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Class 5A
1-Pomona 2-Grand Junction 3-Grandview 4-Poudre 5-Brighton 6-Castle View 7-Coronado 8-Cherokee Trail 9-Adams City 10-Monarch

Class 4A
1-Pueblo County 2-Pueblo East 3-Greeley Central 4-Windsor 5-Cheyenne Mountain 6-Pueblo West 7-Mesa Ridge 8-Discovery Canyon 9-Pine Creek 10-Canon City

Class 3A
1-Alamosa 2-Valley 3-Centauri 4-La Junta 5-Jefferson 6-Brush 7-Platte Valley 8-Fort Lupton 9-Eaton 10-Lamar

Class 2A
1-Rocky Ford 2-Meeker 3-Hotchkiss 4-Norwood/Nucla 5-Paonia 6-Highland 7-John Mall 8-Ignacio 9-Sedgwick County/Fleming 10-Limon

Class 2A
106lbs
1.    Jacob Rodriguez, Rocky Ford  
2.    Austin Crum, Holly  
3.    Logan Lewis, Highland  
4.    Landen Mayberry, Hotchkiss  
113lbs
1.    Sergio Campos, Hotchkiss
2.    Dillon Jaramillo, Rocky Ford
3.    Jacob Pelloni, Meeker  
4.    Hunter Wilson, Norwood/Nucla  
120lbs
1.    Richard Martinez, Mancos  
2.    Brandon Ward, Dolores  
3.    Brendyn Nordyke, Holly  
4.    Adam Nolte, Swink  
126lb
1.    Jonathan Andreatta, John Mall
2.    Cody Jacobsen, Burlington  
3.    Tannen Kennedy, Meeker
4.    Cameron Holm, Wiggins   
132lbs
1.    Colton Hall, Hotchkiss  
2.    Cody Venem, Rocky Ford
3.    Stocker Robbins, Ignacio
4.    Woody Aguilar, Limon   
138lbs
1.    Sackett Chesnik, Paonia
2.    Braden Kappel, Limon  
3.    Keegan Mann, Sedgwick County/Fleming
4.    Sheridan Harvey, Meeker   
145lbs
1.    Britton Holmes, Peyton  
2.    Ethan Appenzeller, Ignacio
3.    James Steerman, McClave
4.    Remington Canfield, Merino  
152lbs
1.    Hayden Harris, Norwood/Nucla
2.    Jace Logan, Soroco  
3.    Bryson Fogg, Highland
4.    Wyatt Lee, Peyton   
160lbs
1.    Lorenzo Pena, Ignacio  
2.    Wade Katzdorn, Hotchkiss  
3.    Aiden Dabal, Norwood/Nucla  
4.    Zach Anderson, Cedaredge   
170lbs
1.    Casey Turner, Meeker
2.    Diego Reyes, Rocky Ford
3.    Trenton Armintrout, Norwood/Nucla
4.    Carlos Tarin, Wray     
5.    PJ Schurr, Crowley County  
6.    Anthony Felice, Paonia
182lbs
1.    Saloman Chavez, Center
2.    Chase Rule, Meeker  
3.    Jaden Miller, Paonia  
4.    Keegan Bean, Lyons   
195lbs
1.    Jason Murphy, John Mall
2.    Tony Lucero, Highland
3.    Tre’ LaBossiere, Cedaredge
4.    Travis Etler, West Grand   
220lbs
1.    Caleb Gaede, Limon  
2.    Trevor Smith, Paonia  
3.    Ethan Barnes, Norwood/Nucla
4.    Ken Cox, McClave   
285lbs
1.    Keith Dunagan, Crowley County  
2.    Greg Garcia, Rocky Ford  
3.    Chase Flynn, Stratton
4.    Tyler Ilgen, Meeker  

Class 3A
106lbs
1.    Elijah DeLaCerda, Alamosa  
2.    Jacob Duran, Fort Lupton  
3.    Owen Berry, Buena Vista
4.    Johnny Masopost, Florence   
113lbs
1.    Isaiah DeLaCerda, Alamosa  
2.    Ryan Moltz, Salida  
3.    Isaiah Gamez, La Junta  
4.    AJ Serna, Grand Valley  
120lbs
1.    Joe Chavez, Centauri  
2.    Jimmy Ramirez, Jefferson  
3.    Luc Herrera, Faith Christian
4.    Presiliano Maez, Sheridan   
126lbs
1.    Jody Sandoval, Fort Lupton
2.    Andrew Godfrey, Olathe
3.    Moises Juarez, Monte Vista  
4.    Homero Navarro, Sheridan  
132lbs
1.    Anthony Quintana, Buena Vista
2.    Kyle Cisneros, Jefferson
3.    Austyn Binkly, Berthoud  
4.    Colt Rohrig, Rifle  
138lbs
1.    Noah Hermosillo, Eagle Valley
2.    Quinton Montague, Centauri
3.    Brandon Damian, Valley  
4.    Matthew Bailey, Berthoud  
145lbs
1.    Ty Addington, Florence
2.    Reis Martinez, Alamosa  
3.    Brandon Buhr, Centauri  
4.    Kole Roberts, Delta   
152lbs
1.    Jaziah Whaley, Valley
2.    Wyatt Pfau, Brush  
3.    Isaiah Salazar, Eaton  
4.    Chance Dillingham, Delta   
160lbs
1.    Kolsen Welham, Holy Family  
2.    Jimmy Laconte, Weld Central
3.    Hayden Johnson, Steamboat Springs
4.    Braeson Lewis, Eaton   
170lbs
1.    Josh Flanagan, Valley
2.    Alex Cordova, Rifle  
3.    Mikinzie Klimper, Moffat County
4.    Macoy Michaeli, Bayfield   
182lbs
1.    William Tyler, La Junta  
2.    Jake Sandau, Eaton  
3.    Jacx Power, Coal Ridge
4.    Nathan Johns, The Classical Academy  
195lbs
1.    Fabian Estrada, Alameda  
2.    Jeremiah Land, Platte Valley
3.    Bart Gruenloh, Lamar  
4.    Joseph Martinez, La Junta  
220lbs
1.    Oscar Lopez, Jefferson  
2.    Manuelito Casias, Alamosa
3.    Caleb Measner, University
4.    Nolan Stretton, Pagosa Springs     

285lbs
1.    Sam Deseriere, Mullen  
2.    Sam Westbrook, Bayfield
3.    Logan Church, Delta  
4.    Julian Sanchez, Manitou Springs     
Class 4A
106lbs
1.    Brendon Garcia, Pueblo County
2.    Patrick Allis, Discovery Canyon  
3.    Jacob Gonzales, Pueblo Centennial
4.    Zeon Ortega, Canon City   
113lb
1.    Jace Trujillo, Pueblo East  
2.    Josiah Nava, Pueblo County  
3.    Will Vombaur, Windsor  
4.    Sawyer Novara, Silver Creek  
120lbs
1.    Andrew Lucero, Pueblo East  
2.    Dominic Serrano, Windsor  
3.    Nathan Bonham, Pueblo County  
4.    JW Ruona, Canon City   
126lbs
1.    Andrew Alirez, Greeley Central
2.    Jason Hanenberg, Air Academy  
3.    Jax Garoutte, Pueblo County
4.    Ryan Roth, Pueblo East  
132lbs
1.    Grant Willits, Pueblo County
2.    Jeremy Ashton, Mead
3.    Zeke Alirez, Greeley Central  
4.    Aaden Valdez, Pueblo East   
138lbs
1.    Chris Sandoval, Windsor  
2.    Justin Davis, Pueblo County
3.    Riley Garner-Orr, Grand Junction Central
4.    Mike McFadden, Cheyenne Mountain  
145lbs
1.    Tommy Stager, Niwot  
2.    Erik Lobato-Contreras, Mountain View
3.    Elijah Valdez, Mesa Ridge  
4.    Tony Ulaszek, Greeley Central  
152lbs
1.    Hunter Willits, Pueblo County  
2.    Nathan Morris, Longmont  
3.    Luke White, Cheyenne Mountain
4.    Caleb Mendez, Mead  
160lbs
1.    Pete Isais, Pine Creek  
2.    Drake Engelking, Longmont  
3.    Zac Baker, Cheyenne Mountain
4.    Marcus Martinez, Pueblo South   
170lbs
1.    Garrett Niel, Pine Creek  
2.    Andrue Rojas, Greeley Central  
3.    EJ Barrera, Grand Junction Central
4.    Zion Freeman, Pueblo East   
182lbs
1.    Myles Wilson, Glenwood Springs
2.    Terrance Williams, Palisade
3.    Dante Garcia, Pueblo County  
4.    Zach Garrard, Cheyenne Mountain   
195lbs
1.    Donovan Rincon, Pueblo County
2.    Oliver Neumann, Cheyenne Mountain
3.    Hunter Mooring, Pueblo West  
4.    Derric Cruz, Mesa Ridge   
220lbs
1.    Weston Hunt, Pueblo West  
2.    Nate Pastorello, Discovery Canyon
3.    Dominick Fini, Mesa Ridge  
4.    Martin Rodriguez, Mountain View   
285lbs
1.    Sam Distel, Montrose
2.    Victor Bravo, Windsor  
3.    Andy Garcia, Pueblo East
4.    Alefosio Saipaia, Sand Creek   
Class 5A
106lbs
1.    Malik Heinselman, Castle View
2.    Wyatt Yapoujian, Pomona  
3.    Dawson Collins, Grand Junction  
4.    Lance Peltier, Rampart   
113lbs
1.    Justin Pacheco, Pomona
2.    Stephen Dabelko, Coronado
3.    Giovanni Federico, Grandview  
4.    Adrian Marquez, Castle View   
120lbs
1.    Fabian Santillan, Grandview  
2.    Colton Yapoujian, Pomona
3.    Darren Green, Broomfield  
4.    Colin Metzgar, Doherty   
126lbs
1.    Cody Fatzinger, Arvada West  
2.    Job Greenwood, Poudre
3.    Tyren Castonguay, Grand Junction
4.    Nick Gonzales, Adams City   
132lbs
1.    Theorius Robison, Pomona  
2.    Dylan Martinez, Grand Junction  
3.    Cole Polluconi, Monarch  
4.    Gunnar Anderson, Rocky Mountain  
138lbs
1.    Jacob Greenwood, Poudre
2.    Daniel Van Hoose, Fruita
3.    David Opheim, Thunderridge  
4.    Sergio Chavez, Hinkley   
145lb
1.    Josiah Rider, Grand Junction
2.    Dre-Son Scruggs, Palmer  
3.    Parker Benekas, Ponderosa  
4.    Xander Rens, Monarch   
152lbs
1.    Gabriel Dinette, Lakewood  
2.    Gavin Deaguero, Adams City  
3.    Nathan Baca, Brighton  
4.    Preston Renner, Broomfield   
160lbs
1.    Jason Romero, Pomona
2.    Jeremiah Ellerd, Brighton
3.    Brandon Minear, Regis  
4.    Aidan Funk, Legacy    
170lbs
1.    Tate Samuelson, Castle View
2.    Seth Latham, Grand Junction  
3.    Nolan Krone, Pomona  
4.    Drian Hays, Legacy   
182lbs
1.    Jimmy Weaver, Coronado
2.    Xavier Vasquez, Greeley West  
3.    Jack Huber, Thunderridge
4.    Uriah Vigil, Pomona   
195lbs
1.    Trent Schultz, Mountain Vista
2.    Zeke Silva, Cherokee Trail
3.    Christian Robb, Cherry Creek
4.    Casey Seppelt, Denver South  
220lbs
1.    Cohlton Schultz, Ponderosa  
2.    Max Gonzales, Cherokee Trail  
3.    Ian Helwick, Brighton  
4.    Brandon Micale, Pomona   
285lbs
1.    Gabe Baumgartner, Grandview  
2.    Mason Watt, Broomfield  
3.    Tanner Aitken, Brighton
4.    Hayden Still, Lakewood