• parkersimington
  • michealjohnson
  • chrissandoval
  • ryandeakin2
  • wotw
  • daltonrobertson
  • cohltonschultz
  • trentfair
  • peterisais
  • tonyu
  • zander
  • chrisfasano
  • zekea
  • tjshelton


 

  • 20165ARunnerup
  • 2016states4
  • 20164Arunnerup
  • 20163Arunnerup
  • 2016statesfinals
  • 20162Ateamchamps
  • 20163Ateamchamp
  • 2016states2
  • 20164Ateamchamp
  • 20162Arunnerup
  • 2016states
  • 20165AteamChamps

2016-2017 On the Mat Week 10

12 Feb 2017


On the Mat Rankings – Tim Yount
Week 10: February 9, 2017  
1310 Meadowlake Way
Monument, CO 80132
Cell: 719-351-2985
Land: 719-488-2818
Fax: 719-488-0909
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Class 5A
1-Pomona 2-Grand Junction 3-Brighton 4-Poudre 5-Castle View 6-Coronado 7-Ponderosa 8-Adams City 9-Grandview 10-Monarch 11-Cherokee Trail

Class 4A
1-Pueblo County 2-Pueblo East 2-Cheyenne Mountain 4-Windsor 5-Greeley Central 6-Pueblo West 7-Mesa Ridge 8-Pine Creek 9-Grand Junction Central 10-Discovery Canyon 11-Canon City

Class 3A
1-Valley 2-Alamosa 3-La Junta 4-Jefferson 5-Centauri 6-Sheridan 7-Platte Valley 8-Fort Lupton 9-Bayfield 10-Buena Vista 11-Eaton 12-Eagle Valley

Class 2A
1-Rocky Ford 2-Meeker 3-Hotchkiss 4-Norwood/Nucla 5-Paonia 6-John Mall 7-Highland 8-Cedaredge 9-Limon 10-Ignacio 11-Sedgwick County/Fleming
 Class 2A
106lbs
1.    Jacob Rodriguez, Rocky Ford
2.    Austin Crum, Holly  
3.    Logan Lewis, Highland  
4.    Cole Rockwell, Wray
113lbs
1.    Sergio Campos, Hotchkiss  
2.    Dillon Jaramillo, Rocky Ford
3.    Jacob Pelloni, Meeker  
4.    Dante Chirichango, Highland   
120lbs
1.    Richard Martinez, Mancos
2.    Brandon Ward, Dolores
3.    Brendyn Nordyke, Holly
4.    Wesley Van Matre, John Mall  
126lb
1.    Jonathan Andreatta, John Mall  
2.    Cody Jacobsen, Burlington  
3.    Tannen Kennedy, Meeker  
4.    Brett Benavidas, Del Norte  
132lbs
1.    Colton Hall, Hotchkiss
2.    Cody Venem, Rocky Ford
3.    Marshal Ross, John Mall
4.    Skyler Score, Highland   
138lbs
1.    Sheridan Harvey, Meeker
2.    Kobryn Mann, Sedgwick County/Fleming
3.    Sackett Chesnik, Paonia  
4.    Braden Kappel, Limon   
145lbs
1.    Britton Holmes, Peyton  
2.    Ethan Appenzeller, Ignacio
3.    James Steerman, McClave  
4.    Remington Canfield, Merino  
152lbs
1.    Hayden Harris, Norwood/Nucla  
2.    Jace Logan, Soroco  
3.    Wyatt Lee, Peyton
4.    Trevor Randel, Eads  
160lbs
1.    Lorenzo Pena, Ignacio  
2.    Carlos Magdaleno, Rocky Ford
3.    Wade Katzdorn, Hotchkiss  
4.    Carlos Tarin, Wray    
170lbs
1.    Diego Reyes, Rocky Ford
2.    Trenton Armintrout, Norwood/Nucla
3.    Casey Turner, Meeker  
4.    Dahlton McGhee, Fowler   
182lbs
1.    Saloman Chavez, Center  
2.    Chase Rule, Meeker  
3.    Travis Etler, West Grand  
4.    Jaden Miller, Paonia   
195lbs
1.    Jason Murphy, John Mall  
2.    Juancito Lucero, Highland
3.    Ken Cox, McClave  
4.    Tre’ LaBossiere, Cedaredge  
220lbs
1.    Caleb Gaede, Limon  
2.    Ethan Barnes, Norwood/Nucla
3.    Caleb Bradford, Meeker  
4.    Taj Van der Linde, Cedaredge  
285lbs
1.    Trevor Smith, Paonia  
2.    Greg Garcia, Rocky Ford
3.    Tyler Ilgen, Meeker  
4.    Chase Flynn, Stratton  
Class 3A
106lbs
1.    Jacob Duran, Fort Lupton
2.    Elijah DeLaCerda, Alamosa
3.    Johnny Masopost, Florence
4.    Owen Berry, Buena Vista  
113lbs
1.    Isaiah DeLaCerda, Alamosa  
2.    Isaiah Gamez, La Junta
3.    Ryan Moltz, Salida  
4.    AJ Serna, Grand Valley   
120lbs
1.    Joe Chavez, Centauri  
2.    Presiliano Maez, Sheridan
3.    Jimmy Ramirez, Jefferson  
4.    Koletan Hafey, Faith Christian   
126lbs
1.    Jody Sandoval, Fort Lupton  
2.    Andrew Godfrey, Olathe  
3.    Cameron Wolters, Buena Vista
4.    Moises Juarez, Monte Vista   
132lbs
1.    Brandon Damian, Valley  
2.    Kyle Cisneros, Jefferson  
3.    Anthony Quintana, Buena Vista  
4.    Garrett Miller, Bennett  
138lbs
1.    Quinton Montague, Centauri
2.    Noah Hermosillo, Eagle Valley
3.    Adrian Rodriguez, Platte Valley
4.    Nicholas Gallegos, Jefferson  
145lbs
1.    Aaron Trujillo, Valley  
2.    Ryan Nava, Bayfield
3.    Brandon Buhr, Centauri  
4.    Kole Roberts, Delta   
152lbs
1.    Jimmy Laconte, Weld Central
2.    Jaziah Whaley, Valley
3.    Isaiah Salazar, Eaton  
4.    Wyatt Pfau, Brush   
160lbs
1.    Kolsen Welham, Holy Family  
2.    Dax Bender, La Junta  
3.    Braeson Lewis, Eaton  
4.    Hayden Johnson, Steamboat Springs  
170lbs
1.    Alex Cordova, Rifle
2.    Josh Flanagan, Valley  
3.    Mikinzie Klimper, Moffat County
4.    Faustin Lopez, Sheridan   
182lbs
1.    William Tyler, La Junta
2.    Nathan Johns, The Classical Academy
3.    Colton Eberhardt, Lamar
4.    Jake Sandau, Eaton   
195lbs
1.    Fabian Estrada, Alameda  
2.    Jeremiah Land, Platte Valley
3.    Bart Gruenloh, Lamar  
4.    Deven Mosman, Ridgeview Academy   
220lbs
1.    Oscar Lopez, Jefferson  
2.    Manuelito Casias, Alamosa
3.    Evan Hoff, Grand Valley  
4.    German Gastelum, Monte Vista     
285lbs
1.    Sam Deseriere, Mullen
2.    Logan Church, Delta
3.    Sam Westbrook, Bayfield
4.    Julian Sanchez, Manitou Springs   
Class 4A
106lbs
1.    Brendon Garcia, Pueblo County  
2.    Patrick Allis, Discovery Canyon  
3.    Tanner Hunt, Lewis Palmer
4.    Zeon Ortega, Canon City   
113lb
1.    Jace Trujillo, Pueblo East  
2.    Josiah Nava, Pueblo County
3.    Will Vombaur, Windsor  
4.    Josh Nira, Greeley Central  
120lbs
1.    Dominic Serrano, Windsor
2.    Nathan Bonham, Pueblo County
3.    Andrew Lucero, Pueblo East
4.    JW Ruona, Canon City   
126lbs
1.    Andrew Alirez, Greeley Central
2.    Jason Hanenberg, Air Academy  
3.    Jax Garoutte, Pueblo County
4.    Riley Prough, Glenwood Springs     
132lbs
1.    Grant Willits, Pueblo County  
2.    Zeke Alirez, Greeley Central
3.    Aaden Valdez, Pueblo East
4.    Jeremy Ashton, Mead   
138lbs
1.    Chris Sandoval, Windsor  
2.    Riley Garner-Orr, Grand Junction Central
3.    Tony Ulaszek, Greeley Central
4.    Justin Davis, Pueblo County   
145lbs
1.    Tommy Stager, Niwot  
2.    Erik Contreras, Mountain View
3.    Steve Mattorano, Cheyenne Mountain
4.    Christopher Fasano, Pueblo County  
152lbs
1.    Hunter Willits, Pueblo County  
2.    Nathan Morris, Longmont  
3.    Luke White, Cheyenne Mountain
4.    Caleb Mendez, Mead   
160lbs
1.    Pete Isais, Pine Creek  
2.    Drake Engelking, Longmont
3.    Zac Baker, Cheyenne Mountain  
4.    Isaac Maestas, Palisade   
170lbs
1.    Garrett Niel, Pine Creek  
2.    EJ Barrera, Grand Junction Central  
3.    Andrue Rojas, Greeley Central  
4.    Jayson Davis, Pueblo County   
182lbs
1.    Myles Wilson, Glenwood Springs
2.    Zach Garrard, Cheyenne Mountain  
3.    Terrance Williams, Palisade  
4.    Dante Garcia, Pueblo County   
195lbs
1.    Derric Cruz, Mesa Ridge
2.    Oliver Neumann, Cheyenne Mountain
3.    Hunter Mooring, Pueblo West
4.    Donovan Rincon, Pueblo County   
220lbs
1.    Weston Hunt, Pueblo West  
2.    Nate Pastorello, Discovery Canyon
3.    Dominick Fini, Mesa Ridge  
4.    Deonte Bridges, Cheyenne Mountain  
285lbs
1.    Sam Distel, Montrose  
2.    Victor Bravo, Windsor  
3.    Andy Garcia, Pueblo East  
4.    Michael True, Mesa Ridge
Class 5A
106lbs
1.    Malik Heinselman, Castle View
2.    Wyatt Yapoujian, Pomona
3.    Dawson Collins, Grand Junction  
4.    Johnny Sanchez, Brighton    
113lbs
1.    Justin Pacheco, Pomona  
2.    Stephen Dabelko, Coronado  
3.    Giovanni Federico, Grandview
4.    Adrian Marquez, Castle  
120lbs
1.    Colton Yapoujian, Pomona  
2.    Alex Alvarez, Poudre  
3.    Colin Metzgar, Doherty  
4.    Louie Romero, Mountain Range
5.    Darren Green, Broomfield  
126lbs
1.    Cole Polluconi, Monarch  
2.    Job Greenwood, Poudre  
3.    Cody Fatzinger, Arvada West  
4.    Nick Gonzales, Adams City   
132lbs
1.    Theorius Robison, Pomona
2.    Dylan Martinez, Grand Junction  
3.    Maverick Keigher, Doherty  
4.    Dayton Marvel, Arvada West  
138lbs
1.    Jacob Greenwood, Poudre  
2.    Daniel Van Hoose, Fruita
3.    David Opheim, Thunderridge
4.    KJ Kearns, Coronado    
145lb
1.    Josiah Rider, Grand Junction
2.    Parker Benekas, Ponderosa
3.    Dre-Son Scruggs, Palmer
4.    Xander Rens, Monarch  
152lbs
1.    Gabriel Dinette, Lakewood
2.    Gavin Deaguero, Adams City
3.    Josh Betts, Rocky Mountain
4.    Preston Renner, Broomfield  
160lbs
1.    Jason Romero, Pomona  
2.    Aidan Funk, Legacy  
3.    Jeremiah Ellerd, Brighton  
4.    Brandon Minear, Regis  
170lbs
1.    Tate Samuelson, Castle View
2.    Seth Latham, Grand Junction  
3.    Nolan Krone, Pomona  
4.    Drian Hays, Legacy   
182lbs
1.    Jimmy Weaver, Coronado
2.    Jayden Woodruff, Ponderosa  
3.    Uriah Vigil, Pomona  
4.    Jack Huber, Thunderridge  
195lbs
1.    Trent Schultz, Mountain Vista  
2.    Zeke Silva, Cherokee Trail  
3.    Christian Robb, Cherry Creek  
4.    Casey Seppelt, Denver South   
220lbs
1.    Cohlton Schultz, Ponderosa  
2.    Max Gonzales, Cherokee Trail
3.    Ian Helwick, Brighton  
4.    Weston Mayer, Poudre   
285lbs
1.    Brandon Micale, Pomona  
2.    Tanner Aitken, Brighton  
3.    Mason Watt, Broomfield  
4.    Hayden Still, Lakewood