• ryandeakin2
  • tonyu
  • chrissandoval
  • wotw
  • michealjohnson
  • daltonrobertson
  • zander
  • peterisais
  • zekea
  • trentfair
  • tjshelton
  • chrisfasano
  • cohltonschultz
  • parkersimington


 

  • 20162Ateamchamps
  • 20163Ateamchamp
  • 20164Ateamchamp
  • 20165ARunnerup
  • 2016statesfinals
  • 2016states4
  • 20165AteamChamps
  • 20164Arunnerup
  • 20162Arunnerup
  • 2016states2
  • 20163Arunnerup
  • 2016states

2016 Week 1 Rankings

12 Dec 2016

On the Mat Rankings
Week 2: December 8, 2016;
Tim Yount  - Cell: 719-351-2985, Land: 719-488-2818, Fax: 719-488-0909, This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
2A
1-Rocky Ford 2-Meeker 3-Hotchkiss 4-Norwood/Nucla 5-Paonia 6-Sedgwick County/Fleming 7-John Mall 8-Ignacio  9-Highland 10-Peyton
3A
1-Alamosa 2-Centauri 3-Valley 4-La Junta 5-Jefferson 6-Delta 7-Buena Vista 8-Sheridan 9-Lamar 10-Fort Lupton
4A
1-Pueblo County 2-Greeley Central 3-Cheyenne Mountain 4-Windsor5-Pueblo East 6-Grand Junction Central 7-Pueblo West 8-Discovery Canyon 9-Mesa Ridge 10-Pine Creek
5A
1-Pomona 2-Grand Junction 3-Poudre 4-Monarch 5-Ponderosa 6-Grandview 7-Castle View 8-Brighton 9-Coronado 10-Cherokee Trail
Class 2A
106lb
1.    Austin Crum, Holly
2.    Marc Barkdoll, Wiggins
3.    Michael Romero, Swink
4.    Chris McKenna, John Mall  
113lbs  
1.    Jacob Rodriguez, Rocky Ford  
2.    Sergio Campos, Hotchkiss  
3.    Hunter Wilson, Norwood/Nucla
4.    Cade Rockwell, Wray   
120lbs
1.    Brandon Ward, Dolores  
2.    Dillon Jaramillo, Rocky Ford
3.    Trevor Elliott, Merino  
4.    Richard Martinez, Mancos  
126lb
1.    Jonathan Andreatta, John Mall
2.    Tannen Kennedy, Meeker  
3.    Stocker Robbins, Ignacio
4.    Joe Barela, Rocky Ford  
132lbs
1.    Colton Hall, Hotchkiss  
2.    Cody Venem, Rocky Ford  
3.    Cameron Holm, Wiggins  
4.    Skyler Score, Highland  
138lbs
1.    Braden Kappel, Limon
2.    Colton Deluzio, Hotchkiss
3.    Cody Jacobsen, Burlington  
4.    Woody Aguilar, Limon  
5.    Kyle Shaffer, Rye   
145lbs
1.    Britton Holmes, Peyton  
2.    Sackett Chesnik, Paonia
3.    Sheridan Harvey, Meeker  
4.    Remington Canfield, Merino   
152lbs
1.    Hayden Harris, Norwood/Nucla
2.    Jace Logan, Soroco  
3.    Ethan Appenzeller, Ignacio  
4.    Wyatt Lee, Peyton   
160lbs
1.    Bryson Fogg, Highland
2.    Hunter Garcia, Meeker  
3.    Aiden Dabal, Norwood/Nucla  
4.    Tyler Martinez, Del Norte   
170lbs
1.    Casey Turner, Meeker  
2.    Lorenzo Pena, Ignacio  
3.    Marshall Hornung, Stratton  
4.    Diego Reyes, Rocky Ford   
182lbs
1.    Chase Rule, Meeker  
2.    Trenton Armintrout, Norwood/Nucla  
3.    Austin Newbury, Yuma  
4.    Keegan Bean, Lyons   
195lbs
1.    Jason Murphy, John Mall  
2.    Tre’ LaBossiere, Cedaredge  
3.    Jaden Miller, Paonia  
4.    Travis Etler, West Grand
220lbs
1.    Caleb Gaede, Limon  
2.    Trevor Smith, Paonia
3.    Ethan Barnes, Norwood/Nucla
4.    Ken Cox, McClave   
285lbs
1.    Keith Dunagan, Crowley County
2.    Greg Garcia, Rocky Ford
3.    Tyler Ilgen, Meeker  
4.    Chase Flynn, Stratton  
Class 3A
106lbs
1.    Tory Bean, Valley  
2.    Owen Berry, Buena Vista  
3.    Johnny Masopust, Florence  
4.    Elijah DeLaCerda, Alamosa  
113lbs
1.    Caleb Cox, Brush  
2.    AJ Serna, Grand Valley
3.    Ryan Moltz, Salida
4.    Jimmy Ramirez, Jefferson   
120lbs
1.    Isaiah DeLaCerda, Alamosa  
2.    Presiliano Maez, Sheridan  
3.    Luc Herrera, Faith Christian
4.    Dylan Armijo, Trinidad   
126lbs
1.    Joe Chavez, Centauri  
2.    Koletan Hafey, Faith Christian  
3.    Colin Leypoldt, Berthoud  
4.    Isaiah Garcia, Berthoud   
132lbs
1.    Jody Sandoval, Fort Lupton
2.    Kyle Cisneros, Jefferson
3.    Raul Lopez, Eagle Valley
4.    Andrew Godfrey, Olathe   
138lbs
1.    Quinton Montague, Centauri  
2.    Anthony Quintana, Buena Vista  
3.    Brandon Damian, Valley
4.    Noah Hermosillo, Eagle Valley   
145lbs
1.    Aaron Trujillo, Valley
2.    Ryan Nava, Bayfield  
3.    Ty Addington, Florence
4.    Kole Roberts, Delta   
152lbs
1.    Reis Martinez, Alamosa  
2.    Brandon Onofre, Jefferson  
3.    Wyatt Pfau, Brush  
4.    Zach Waite, Platte Valley   
160lbs
1.    Jimmy Laconte, Weld Central
2.    Ian Vigil, Mullen  
3.    Braeson Lewis, Eaton  
4.    Denver Hargrove, Buena Vista   
170lbs
1.    Josh Flanagan, Valley  
2.    Kolsen Welham, Holy Family
3.    Hayden Johnson, Steamboat Springs
4.    Dax Bender, La Junta   
182lbs
1.    William Tyler, La Junta  
2.    Hugo Hernandez, Moffat County
3.    Jacx Power, Coal Ridge  
4.    Colton Eberhardt, Lamar   



195lbs
1.    Fabian Estrada, Alameda
2.    Connor Peterson, Platte Canyon  
3.    Joseph Martinez, La Junta  
4.    Carlos Rodriguez,  
220lbs
1.    Ricky Ayala, Sheridan  
2.    Bart Gruenloh, Lamar  
3.    Evan Hoff, Grand Valley  
4.    Jeremiah Land, Platte Valley
5.    Oscar Lopez, Jefferson   
285lbs
1.    Sam Deseriere, Mullen
2.    Sam Westbrook, Bayfield  
3.    Julian Sanchez, Manitou Springs  
4.    Logan Church, Delta   
Class 4A
106lbs
1.    Jacob Gonzales, Pueblo Centennial  
2.    Kasey Gault, Thompson Valley  
3.    Jacob McClaskey, Grand Junction Central  
4.    Zeon Ortega, Canon City  
113lb
1.    Jace Trujillo, Pueblo East  
2.    Josiah Nava, Pueblo County  
3.    Will Vombaur, Windsor  
4.    Patrick Allis, Discovery Canyon  
120lbs
1.    Nathan Bonham, Pueblo County
2.    Josh Nira, Greeley Central  
3.    Andrew Lucero, Pueblo East
4.    Dominic Serrano, Windsor     
126lbs
1.    Andrew Alirez, Greeley Central
2.    Jason Hanenberg, Air Academy  
3.    JW Ruona, Canon City
4.    Jaden Porreco, Discovery Canyon   
132lbs
1.    Grant Willits, Pueblo County  
2.    Zeke Alirez, Greeley Central  
3.    Andrew Bench, Grand Junction Central
4.    Cody Eaton, Windsor   
138lbs
1.    Chris Sandoval, Windsor
2.    Justin Davis, Pueblo County  
3.    Riley Garner-Orr, Grand Junction Central  
4.    Jeremy Ashton, Mead   
145lbs
1.    Erik Lobato-Contreras, Mountain View
2.    Tommy Stager, Niwot
3.    Elijah Valdez, Mesa Ridge  
4.    Christopher Fasano, Pueblo County  
152lbs
1.    Hunter Willits, Pueblo County  
2.    Luke White, Cheyenne Mountain  
3.    Nathan Morris, Longmont   
4.    Ron Salazar, Pine Creek   
160lbs
1.    Pete Isais, Pine Creek
2.    Drake Engelking, Longmont
3.    Zac Baker, Cheyenne Mountain
4.    Caleb Mendez, Mead   
170lbs
1.    Andrue Rojas, Greeley Central  
2.    EJ Barrera, Grand Junction Central
3.    Zion Freeman, Pueblo East
4.    Jayson Davis, Pueblo County  
182lbs
1.    Myles Wilson, Glenwood Springs
2.    Garrett Niel, Pine Creek  
3.    Zach Garrard, Cheyenne Mountain
4.    Terrance Williams, Palisade  
5.    Ryan Weber, Discovery Canyon   
195lbs
1.    Oliver Neumann, Cheyenne Mountain
2.    Donovan Rincon, Pueblo County
3.    Hunter Mooring, Pueblo West  
4.    Derric Cruz, Mesa Ridge   
220lbs
1.    Weston Hunt, Pueblo West
2.    Dominick Fini, Mesa Ridge  
3.    Nate Pastorello, Discovery Canyon  
4.    Martin Rodriguez, Mountain View  
285lbs
1.    Sam Distel, Montrose
2.    Victor Bravo, Windsor  
3.    Andy Garcia, Pueblo East  
4.    Gage Pruitt, Canon City  
Class 5A  
106lbs
1.    Malik Heinselman, Castle View  
2.    Wyatt Yapoujian, Pomona
3.    Dawson Collins, Grand Junction
4.    Lance Peltier, Rampart  
113lbs
1.    Justin Pacheco, Pomona  
2.    Stephen Dabelko, Coronado  
3.    Giovanni Federico, Grandview
4.    Angelo Guillen, Grand Junction   
120lbs
1.    Fabian Santillan, Grandview
2.    Colton Yapoujian, Pomona  
3.    Colin Metzgar, Doherty  
4.    Darren Green, Broomfied   
126lbs
1.    Roberto Alejandro-Blanc, Fort Collins  
2.    Louie Romero, Mountain Range
3.    Cody Fatzinger, Arvada West
4.    Tyren Castonguay, Grand Junction   
132lbs
1.    Theorius Robison, Pomona  
2.    Cole Polluconi, Monarch  
3.    Dylan Martinez, Grand Junction  
4.    Job Greenwood, Poudre   
138lbs
1.    Jacob Greenwood, Poudre  
2.    Parker McQuade, Monarch  
3.    David Opheim, Thunderridge
4.    KJ Kearns, Coronado   
145lb
1.    Josiah Rider, Grand Junction
2.    Dre-Son Scruggs, Palmer
3.    Parker Benekas, Ponderosa  
4.    Daniel Van Hoose, Fruita  
152lbs
1.    Gabriel Dinette, Lakewood  
2.    Gavin Deaguero, Adams City
3.    Santana Salas, Prairie View  
4.    Xavier Herrera, Pomona  
160lbs
1.    Jason Romero, Pomona  
2.    Brandon Minear, Regis  
3.    Nathan Baca, Brighton  
4.    Aidan Funk, Legacy   
170lbs
1.    Tate Samuelson, Castle View  
2.    Seth Latham, Grand Junction  
3.    Jaret Strasheim, Thunderridge  
4.    Tyler Ross, Grandview   
182lbs
1.    Nolan Krone, Pomona
2.    Jimmy Weaver, Coronado
3.    Jack Huber, Thunderridge
4.    Tarron Adams, Brighton   
195lbs
1.    Trent Schultz, Mountain Vista
2.    Uriah Vigil, Pomona  
3.    Zeke Silva, Cherokee Trail  
4.    Xavier Vasquez, Greeley West  
220lbs
1.    Cohlton Schultz, Ponderosa
2.    Max Gonzales, Cherokee Trail  
3.    Brandon Micale, Pomona
4.    Ian Helwick, Brighton   
285lbs
1.    Mason Watt, Broomfield  
2.    Donovan Roker, Greeley West  
3.    Tanner Aitken, Brighton  
4.    Gabe Baumgartner, Grandview