• peterisais
  • wotw
  • chrissandoval
  • chrisfasano
  • zekea
  • tonyu
  • michealjohnson
  • parkersimington
  • cohltonschultz
  • ryandeakin2
  • trentfair
  • zander
  • daltonrobertson
  • tjshelton


 

  • 20165ARunnerup
  • 2016states2
  • 20163Ateamchamp
  • 2016states
  • 20164Ateamchamp
  • 2016states4
  • 20163Arunnerup
  • 20164Arunnerup
  • 20165AteamChamps
  • 20162Arunnerup
  • 20162Ateamchamps
  • 2016statesfinals

2016-2017 Preseason Rankings

06 Dec 2016

On the Mat
Week 1: Pre-Season Rankings  
November 28, 2016
Cell: 719-351-2985
Land: 719-488-2818
Fax: 719-488-0909
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Team Ranking
2A
•    5 of the top ten will be in the same western slope region
•    Rocky Ford holds commanding lead based on current placement – 25 points
•    2nd and 3rd are within 7 points; 4th to 8th are separated by 6 points
•    drop off between 9th and 10th
•    8 points separate 11th to 15th
1-Rocky Ford 2-Meeker 3-Hotchkiss 4-Norwood/Nucla 5-Paonia 6-John Mall 7-Sedgwick County/Fleming 8-Ignacio 9-Highland 10-Peyton 11-Limon 12-Holly 13-Crowley County 14-Stratton 15-Eads
3A
•    spread between 1st and 2nd is 5.5 points
•    9th and 19th separated by 9 points
•    all 19 picked to score 30+ points
1-Alamosa 2-Centauri 3-Jefferson 4-Valley 5-La Junta 6-Delta 7-Buena Vista 8-Sheridan 9-Fort Lupton 10-Lamar 11-Bayfield 12-Mullen 13-Steamboat Springs 14-Grand Valley 15-Brush 16-Eaton 17-Florence 18-Platte Valley 19-Moffat County
4A
•    Pueblo County slated to score 187
•    2nd to 5th is separated by 13 points
•    another three schools are within 6 points of 15th
•    all 15 should score in excess of 32 points
 1-Pueblo County 2-Greeley Central 3-Cheyenne Mountain 4-Windsor 5-Pueblo East 6-Grand Junction Central 7-Mesa Ridge 8-Discovery Canyon 9-Pine Creek 10-Pueblo West 11-Thompson Valley 12-Canon City 13-Palisade 14-Longmont 15-Mountain View
5A
•    all 14 teams projected to score 40+
•    Pomona picked to score 180….will push the all-time mark for large class (189, Brighton 1994)
•    8th, 9th, 10th and 11th separated by 4.5 points
•    9th to 14th is only separated by 9.5 points
1-Pomona 2-Grand Junction 3-Poudre 4-Ponderosa 5-Castle View 6-Monarch 7-Grandview 8-Brighton 9-Coronado 10-Cherokee Trail
11-Lakewood 12-Adams City 13-Broomfield 14-Greeley West
Key:
1A = one match away from state medal
Year list after (  ) indicates current year in school
Qual = qualified for state
DNQ = did not qualify for state
MS = Middle School
Regs = Regionals
Class 2A
 106lbs
1.    Austin Crum, Holly (27-9, 6th, Fr, 106) So
2.    Marc Barkdoll, Wiggins (34-7 in Jr Hi) (25-14, 1A, Fr, 106) So
3.    Arturo Preciado, Rocky Ford, Jr
4.    Chris McKenna, John Mall (5th in MS State – 90lbs – 2016) Fr
 113lbs
1.    Jacob Rodriguez, Rocky Ford (3rd in MS State – 85lbs – 2013) (38-7, 106, 3rd, Fr) (35-7, 106, So, 1st) (40-3, 1st, Jr, 106) Sr\
2.    Sergio Campos, Hotchkiss (6th in MS State – 70lbs – 2013) (1st in MS State – 75lbs – 2014) (1st in MS State – 90lbs – 2015) (35-7, 3rd, Fr, 106) So
3.    Adam Nolte, Swink (Transfer from La Junta) (3rd in MS State – 100lbs, 2015) (27-12, Qual, Fr, 106) So
4.    Jacob Pelloni, Meeker (16-23, DNQ, Fr, 106) (27-15, 1A, So, 106) Jr
 120lbs
1.    Brandon Ward, Dolores (1 loss in MS) (DNC in Regs, 5-7, 106, Fr) (32-12, 106, So, 3rd) (40-7, 3rd, Jr, 113) Sr
2.    Dillon Jaramillo, Rocky Ford (5th in MS State – 120lbs – 2015) (35-9, 4th, Fr, 113) So
3.    Trevor Elliott, Merino (4th in MS State – 80lbs – 2013) (15-12, 5th in Regs, 106, Fr) (33-9, 106, So, 4th) (34-2, 4th, Jr, 106) Sr
4.    Brendyn Nordyke, Holly (31-11, Qual, Fr, 120) So
 126lb
1.    Jonathan Andreatta, John Mall (4th in MS State – 100lbs – 2013) (38-1, 106, 1st, Fr) (36-1, 113, So, 1st) (37-3, 2nd, Jr, 120) Sr
2.    Stocker Robbins, Ignacio (34-9, 106, 2nd, Fr) (37-4, 113, So, 4th) (DNC in Regs-inj, 27-2, Jr, 113) Sr
3.    Beau Parker, Sedgwick County/Fleming (2nd in MS State – 125lbs – 2016) Fr
4.    Joe Barela, Rocky Ford (DNC in Regs, 7-8, 126, Fr) (25-17, Qual, So, 132) (27-11, DNC in Regs-JV, Jr, 132) Sr
 132lbs
1.    Keegan Mann, Sedgwick County/Fleming (28-10, 5th in Regs, 113, Fr) (25-5, Qual, 120, So) (30-8, 5th, Jr, 126) Sr
2.    Colton Hall, Hotchkiss (27-8, 120, So, 1A) (35-10, 1A, Jr, 126) Sr
3.    Marshal Ross, John Mall (28-11, 1A, 113, Fr) (DNC in Regs, 19-10, 120, So) (27-8, 6th, Jr, 126) Sr
4.    Cody Jacobsen, Burlington (35-10, Fr, 106, 5th) (29-4, 1A, So, 120) Jr
138lbs
1.    Skyler Score, Highland (Transfer from Windsor) (6th in MS State – 100lbs - 2012)(4th in MS State – 110lbs – 2013)(18-2JV, 7-3V, Fr) (26-21, 120, So, 1A) (35-14, Qual, 132, Jr) Sr
2.    Colton Deluzio, Hotchkiss (16-22, 5th in Regs, 120, Fr) (14-20, Qual, 126, So) (25-13, 1A, Jr, 132) Sr
3.    Erik Perez, Center (22-14, Qual, 120, Fr) (DNC in Regs, 3-3, 126, So) (30-17, Qual, Jr, 132) Sr
4.    Woody Aguilar, Limon (4th in MS State, 120lbs – 2015) (30-15, Qual, Fr, 126) So
 145lbs
1.    Britton Holmes, Peyton (lost in wrestleback, 34-8, 126, Fr) (6th Cadet Greco 138) (35-7, 138, So, 3rd) (1A at Cadt Gr Nats – 145lbs) (43-2, 1st, Jr, 138) Sr
2.    Ethan Appenzeller, Ignacio (6th in MS State – 115lbs – 2013) (25-13, 1A, 126, Fr) (34-10, 138, So, 1A) (37-2, 2nd, Jr, 138) Sr
3.    Kobryn Mann, Sedgwick County/Fleming (29-17, Qual, Fr, 132) (43-8, 3rd, So, 138) Jr
4.    Carlos Magdaleno, Rocky Ford (15-13, 5th in Regs, 145, Fr) (30-18, 160, So, 5th) (34-8, 3rd, Jr, 170) Sr
 152lbs
1.    Hayden Harris, Norwood/Nucla (3rd in MS State – 140lbs - 2013) (31-14, 132, 4th, Fr) (36-9, 132, So, 3rd) (47-5, 2nd, Jr, 152) Sr
2.    Jace Logan, Soroco (38-2 in Jr Hi) (36-8, 2nd, Fr, 145) So
3.    Bryson Fogg, Highland (5th in MS State – 115lbs – 2014)(2nd in MS State, 135lbs -2015) (37-12, 4th, Fr, 145) So
4.    Wyatt Lee, Peyton (31-8, 6th in Regs – forf’d matches, 132, Fr) (DNC in Regs, 25-3, 132, So) (33-7, 1A, Jr, 145) Sr
 160lbs
1.    Lorenzo Pena, Ignacio (5th in MS State – 120lbs – 2012) (4th in MS State – 135lbs – 2013) (21-13, Qual, 138, Fr) (5th in Regs, 15-7, 145, So) (44-5, 3rd, Jr, 160) Sr
2.    Wade Katzdorn, Hotchkiss (4th in MS State – 135lbs – 2012) (5th in MS State – 140lbs - 2013) (24-15, Qual, Fr, 145) (35-13, 160, So, 4th) (37-9, 1A, Jr, 160) Sr
3.    Trevor Randel, Eads (22-19, 5th in Regs, So, 145) (29-12, 1A, Jr, 152) Sr
4.    Hunter Garcia, Meeker (6th in Regs, 138, 20-19, So) (34-14, 1A, Jr, 145) Sr
 170lbs
1.    Casey Turner, Meeker (5th in MS State – 135lbs - 2013) (26-8, 5th in Regs, 145, Fr) (42-6, 152, So, 2nd) (40-4, 1st, Jr, 152) Sr
2.    Trenton Armintrout, Norwood/Nucla (5th in MS State – 145lbs - 2013) (22-13, Qual, 145, Fr) (28-7, 145, So, 1A) (39-8, 1A, Jr, 160) Sr
3.    Diego Reyes, Rocky Ford (5th in MS State – 135lbs -2014) (36-13, 145, Fr, 4th) (35-9, 5th, So, 145) Jr
4.    Carlos Tarin, Wray (1st in MS State – 160lbs - 2015) (29-22, 6th, Fr, 160) So
 182lbs
1.    Marshall Hornung, Stratton (13-19, DNQ, 145, Fr) (25-19, Qual, 160, So) (22-9, 4th, Jr, 170) Sr
2.    Jaden Miller, Paonia (2nd in MS State - 160lbs 31-2, 2014) (27-19, 170, Fr, 1A) (35-13, 5th, So, 182) Jr
3.    Chase Rule, Meeker (5th in Regs, 17-14, 182, Fr) (21-16, Qual, 160, So) (26-16, 4th, Jr, 160) Sr
4.    Austin Newbury, Yuma (DNC in Regs, 5-5, 145, Fr) (26-14, Qual, 160, So) (33-7, 1A, Jr, 170) Sr
 195lbs
1.    Jason Murphy, John Mall (4th in MS State – 198lbs – 2013) (28-12, Qual, Fr, 195) (30-12, 195, So, 4th) (32-4, 2nd, Jr, 195) Sr
2.    Tre’ LaBossiere, Cedaredge (2nd in MS State – 171lbs – 2013)(23-18, Qual, 195, So) (34-8, 5th, Jr, 195) Sr
3.    Travis Etler, West Grand (15-13, Qual, 195, Fr) (6th in Regs, 13-12, 195, So) (16-9, 6th, Jr, 182) Sr
4.    Dillan Salter, Del Norte (17-19, Qual, 182, Fr) (31-9, Qual, So, 195) Jr
 220lbs
1.    Caleb Gaede, Limon (85-19 in HS; 1st in MS State – 198lbs - 2014) (36-8, 195, Fr, 3rd) (1A at Cadet Gr Nats – 195lbs) (22-1, 2nd, So, 220) Jr
2.    Trevor Smith, Paonia (21-18, Qual, 195, Fr) (35-10, Qual, 195, So) (41-5, 3rd, Jr, 195) Sr
3.    Ethan Barnes, Norwood/Nucla (2nd in youth state) (15-13, 5th in Regs, 195, Fr) (29-9, Qual, 220, So) (39-9, 3rd, Jr, 220) Sr
4.    Ken Cox, McClave (4th in MS State – 285lbs-2014) (32-8, Qual, 220, Fr) (40-7, 4th, So, 220) Jr
 285lbs
1.    Keith Dunagan, Crowley County (1st in MS State – 285lbs - 2013) (28-2, 285, 2nd, Fr) (32-3, 285, So, 2nd) 34-0, 1st, Jr, 285) Sr
2.    Greg Garcia, Rocky Ford (19-15, 285, Fr, 6th) (7th at Freshman Nationals – 285lbs) (26-15, 2nd, So, 285) Jr
3.    Tyler Ilgen, Meeker (22-15, 285, 1A, Fr) (17-10, Qual, 285, So) (35-11, 5th, Jr, 285) Sr
4.    Chase Flynn, Stratton (4th in MS State – 285lbs – 2013) (31-6, 285, 3rd, Fr) (32-7, 285, So, 3rd) (27-8, 6th, Jr, 285) Sr  
Class 3A
106lbs
1.    AJ Serna, Grand Valley (3rd in MS State – 90lbs – 2014) (5th in MS State – 100lbs – 2015) (Fr, 106, 44-4, 3rd) So
2.    Colton Pasternak, Steamboat Springs (21-18, DNQ, 106, Fr) (37-10, Qual, 106, So) (39-10, Jr, 106, 5th) Sr
3.    Isaiah Gamez, La Junta (1st at MS State – 105lbs – 2016), Fr
4.    Owen Berry, Buena Vista (1st in MS State – 100lbs – 2016) Fr
 113lbs
1.    Zach Martin, Centauri (30-3, Jr Hi, 6th in MS State – 100lbs - 2015) (41-10, 2nd, Fr, 106) So
2.    Jimmy Ramirez, Jefferson (1st in MS State -110lbs – 2016) Fr
3.    Ryan Moltz, Salida (6th in MS State – 70lbs – 2012) (3rd in MS State – 70lbs – 2013)(24-17, Qual, 106, Fr) (So, 106, 36-10, 4th) Jr
4.    Alex Vigil, Sheridan (6th in MS State – 90lbs – 2015) (32-14, 1A, Fr, 106) So
 120lbs
1.    Isaiah DeLaCerda, Alamosa (2nd in MS State – 90lbs – 2012) (1st in MS State – 100lbs - 2013) (35-9, 106, 2nd, Fr) (35-5, 106, So, 1st) (38-5, 1st, Jr, 113) Sr
2.    Joe Chavez, Centauri (4th in MS State – 85lbs – 2013) (6th in MS State – 95lbs – 2014) (64-9 in Jr Hi, 3rd in MS State – 110 - 2015) (42-7, 2nd, Fr, 113) So
3.    Caleb Cox, Brush (5th in MS State – 70lbs - 2012) 5th in MS State – 80lbs – 2014) (5th in Regs, 19-20, 106, Fr) 36-8, So, 106, 2nd) Jr
4.    Dylan Armijo, Trinidad (3rd in MS State – 120lbs – 2015) (38-14, 4th, Fr, 120) So, 120;
 126lbs
1.    Jody Sandoval, Fort Lupton (6th at MS State – 75lbs - 2012) (36-13, 106, 4th, Fr) (41-4, 113, So, 1st) (42-2, 1st, Jr, 120) Sr
2.    Andrew Godfrey, Olathe (22-19, Qual, 106, Fr) (30-11, 106, So, 4th) (40-8, 3rd, Jr, 126) Sr
3.    Cameron Wolters, Buena Vista (15-17, Qual, 106, Fr) (25-16, Qual, 113, So) (36-10, 6th, Jr, 120) Sr
4.    Austyn Binkly, Berthoud (2nd in MS State –105lbs - 2014) (38-11, 6th, Fr, 126) So
 132lbs
1.    Kyle Cisneros, Jefferson (3rd in MS State – 70lbs - 2012) (37-11, 106, 5th, Fr) (46-5, 113, So, 3rd) (48-4, 1st, Jr, 126) Sr
2.    Anthony Quintana, Buena Vista (Transfer from Golden)(3rd in MS State – 90lbs – 2013) (1st in MS State, 105lbs - 2014) (DNC in Regs - grades, 7-2, Fr, 120) (39-1, 2nd, So, 126) Jr
3.    Brandon Damian, Valley (5th in MS State – 95lbs – 2013) (2nd in MS State – 110lbs – 2014) (39-7, 120, Fr, 3rd) (42-4, 2nd, So, 132) Jr
4.    Raul Lopez, Eagle Valley (18-16, Qual, Fr, 113) (26-18, Qual, 126, So) (18-3, 3rd, Jr, 138) Sr
 138lbs
1.    Aaron Trujillo, Valley (2nd in MS State – 120lbs - 2013) (23-11, lost in wrestleback, 132, Fr) (38-12,138, So, 4th) (48-3, 1st, Jr, 138) Sr
2.    Quinton Montague, Centauri (21-3 in MS) (34-16, 106, 1A, Fr) (38-11, 113, So, 2nd) (46-3, 1st, Jr, 120) Sr
3.    Noah Hermosillo, Eagle Valley (28-15, 106, Qual, Fr) (28-12, Qual, 120, So) (38-7, 4th, Jr, 132) Sr
4.    Garrett Miller, Bennett (3rd in MS State – 120lbs – 2012) (28-14, Qual, 126, Fr) (37-9, 132, So, 1A) (39-10, 5th, Jr, 132) Sr
 145lbs
1.    Ryan Nava, Bayfield (23-3 Jr Hi; (6th in MS State – 105lbs – 2012) (5th in MS State - 120lbs - 2013) (27-6, 120, 1A, Fr) (15-4, 126, So, 4th) (38-5, 2nd, Jr, 145) Sr
2.    Ty Addington, Florence (6th in MS State 120lbs - 2014) (26-19, Qual, Fr, 126) (41-9, 2nd, So, 138) Jr
3.    Kole Roberts, Delta (20-3JV, 3-3V, Fr) (33-12, 132, So, 1A) (36-14, 4th, Jr, 145) Sr
4.    Brandon Buhr, Centauri (23-19, Qual, Fr, 126) (35-14, 4th, So, 132) Jr
 152lbs
1.    Reis Martinez, Alamosa (6th in MS State – 95lbs – 2012) (1st in MS State – 135, 23-1, 2014) (28-13, Fr, 145, 1A) (29-7, 3rd, So, 152) Jr
2.    Brandon Onofre, Jefferson (27-15, 120, Qual, Fr) (20-15, Qual, 138, So) (37-13, Qual, Jr, 145) Sr
3.    Zach Waite, Platte Valley (2nd MS State – 130-52-8 - 2014) (DNC in Regs, 6-6, Fr, 132) (32-14, 1A, So, 145); Jr
4.    Wyatt Pfau, Brush (2nd in MS State – 90lbs – 2013) (5th in MS State – 105lbs – 2014) (1st in MS State – 120lbs – 2015) (6th at Tulsa Nats – 125lbs – 2015) (36-9, 1A, Fr, 126) So
 160lbs
1.    Jimmy Laconte, Weld Central (34-12, Qual, Fr, 145) (38-7, 5th, So, 145) Jr
2.    Caleb Jolley, Olathe (7-10, DNQ, 160, Fr) (22-11, 5th in Regs, 160, So) (30-17, 6th, Jr, 160) Sr
3.    Ian Vigil, Mullen (19-13, 5th in Regs, So, 160) (30-11, Qual, Jr, 170) Sr
4.    Braeson Lewis, Eaton (29-15, Qual, So, 160) Jr
 170lbs
1.    Kolsen Welham, Holy Family (5th MS State – 125lbs - 2013) (14-17, 6th in Regs, 126, Fr) (29-13, 152, So, 5th) (36-9, 2nd, Jr, 170) Sr
2.    Hayden Johnson, Steamboat Springs (4th in MS State – 135lbs – 2014) (5th in Regs, 35-14, Fr, 152) (40-7, 2nd, So, 160) Jr
3.    Dax Bender, La Junta (24-15, Qual, Fr, 132) (28-11, Qual, 132, So) (33-11, 4th, Jr, 160) Sr
4.    Mikinzie Klimper, Moffat County (1st in MS State – 145, 62-3  2014) (19-6, Qual, Fr, 160) (34-13, 1A, So, 170) Jr
 182lbs
1.    Josh Flanagan, Valley (3rd in MS State – 130lbs – 2014) (11-5, Fr, 170, 1A) (47-8, 3rd, So, 160) (6th at So Nats – 170lbs – 2016) Jr
2.    William Tyler, La Junta (4th in MS State – 115lbs – 2012) (3rd in MS State - 135lbs – 2013) (34-12, 145, Qual, Fr) (35-12, Qual, 145, So) (36-6, 2nd, Jr, 182) Sr
3.    Hugo Hernandez, Moffat County (9-9, DNQ, 152, Fr) (DNC in Regs, 5-11, 152, So) (34-14, 6th, Jr, 182) Sr
4.    Livan Santander, Delta (20-13, 195, Fr, DNQ) (5th in Regs, 27-17, 220, So) (22-17, 1A, Jr, 195) Sr
 195lbs
1.    Fabian Estrada, Alameda (transfer from Jefferson) (31-17, Qual, 138, Fr) (26-8, 160, So, 4th) (35-3, 3rd, Jr, 170) Sr
2.    Bart Gruenloh, Lamar (30-14, 5th, 195, So) Jr
3.    Oscar Lopez, Jefferson (17-12, 5th in Regs, 182, Fr) (31-13, Qual, 182, So) (36-14, 6th, Jr, 170) Sr
4.    Connor Peterson, Platte Canyon (14-12, 6th in Regs, 195, Fr) (15-22, Qual, 195, So) (40-11, 6th, Jr, 195)
 220lbs
1.    Ricky Ayala, Sheridan (3rd in MS State – 198lbs – 2012) (1st in MS State – 198lbs - 2013) (38-11, 195, 3rd, Fr) (DNC in Regs-inj, 6-3, 195, So) (1st, 42-3, Jr, 220) Sr   
2.    Manuelito Casias, Alamosa (3rd in MS State - 285lbs - 2013) (20-17, Qual, Fr, 220) (25-15, Qual, 220, So) (28-11, Qual, Jr, 220) Sr
3.    Jeremiah Land, Platte Valley (18-21, DNQ, 220, Fr) (28-15, Qual, 220, So) (28-13, 1A, Jr, 220) Sr
4.    Evan Hoff, Grand Valley (12-6, 6th in Regs, 195, Fr) (20-13, 6th in Regs, 220, So) (37-13, 1A, Jr, 220) Sr
 285lbs
1.    Sam Deseriere, Mullen (18-13, DNQ, 285, Fr) (32-5, 285, So, 5th) (8th at Cadet Fr Nats – 285lbs)(4th at Cadet Gr Nats – 285lbs) (40-2, 1st, Jr, 285) (8th at Jr Nats – 285 – 2016)(2nd Super 32-2016-285) Sr
2.    Sam Westbrook, Bayfield (34-10, 285, So, 1A) (43-3, 3rd, Jr, 285) Sr
3.    Julian Sanchez, Manitou Springs (17-17, 5th in Regs, 285, Fr) (18-12, 5th in Regs, 285, So) (29-8, 4th, Jr, 285) Sr
4.    Logan Church, Delta (5th in MS State – 198lbs - 2014) (37-11, 6th, So, 285) Jr
 Class 4A
106lbs
1.    Brendon Garcia, Pueblo County (Transfer from Dolores Huerta) (3rd in MS State – 85lbs – 2014) (4th at Tulsa Nats – 95lbs – 2015) (41-0, Fr, 106, 1st) (2nd at Jr Fr Nats – 100lbs – 2016) (1st Jr Gr Nats – 100lbs – 2016) So
2.    Andrew Lucero, Pueblo East (MS State Champ – 95lbs 45-0, 2014); 5th Tulsa Nats) (41-6, 106, Fr, 3rd) (37-4, 2nd, So, 106) (7th at So Nats – 106 – 2016) Jr
3.    Kasey Gault, Thompson Valley (5th in MS State – 70lbs – 2013) (1st in JV State – 98lbs – 2015, 23-2JV) (6th MS State – 80lbs – 2014) (29-8, 1A, So, 106) Jr
4.    Jacob McClaskey, Grand Junction Central (37-15, Qual, 106, So) Jr
 113lb
1.    Jace Trujillo, Pueblo East (3rd in MS State – 75lbs – 2013) (6th in MS State – 100lbs – 2014)(1st in MS State – 115lbs – 2015) (33-4, 1st, Fr, 113) So
2.    Josiah Nava, Pueblo County (106, Fr, 40-6, 1st) (39-4, 2nd, So, 113) Jr
3.    Will Vombaur, Windsor (5th in MS State – 90lbs – 2014) (2nd in MS State – 100lbs – 2015) (41-3, 1st, Fr, 106) So
4.    Patrick Allis, Discovery Canyon (1A Cadet Fr Nats – 88lbs - 2015) (38-10, 5th, Fr, 106)(2nd Cadet Gr Nats – 106lbs – 2016) So
 120lbs
1.    Nathan Bonham, Pueblo County (37-5, 3rd, Fr, 106) So
2.    Josh Nira, Greeley Central (Transfer from Rocky Mountain) (3rd in MS State – 85lbs – 2012) (6th in MS State – 110lbs – 2013) (1st in MS State – 110lbs - 2014) (5th in Regs, 34-8, 106, Fr) (31-7, 1A, So, 113) Jr
3.    Andres Martinez, Grand Junction Central (2nd in MS State – 85lbs – 2014) (4th in MS State – 100lbs- 2015) (41-10, Qual, Fr, 113) So
4.    Dominic Serrano, Windsor (1st in MS State – 120lbs – 2016) Fr
 126lbs
1.    Andrew Alirez, Greeley Central (1st in MS State – 2013)(1st in MS State – 85lbs – 2014) (1st in MS State – 110lbs – 2015) (5th at Cadet Fr Nats – 113lbs) (6th at Tulsa Nats – 101lbs – 2015) (45-0, 1st, Fr, 120) (3rd Cadet Fr Nats – 120lbs – 2016) (2nd Super 32-2016-120lbs) So
2.    Jason Hanenberg, Air Academy (1st in MS State – 75lbs – 2012) (2nd in MS State – 80lbs – 2013)(87-13, 1st in MS State – 100lbs – 2014) (42-3, 106, Fr, 4th) (35-6, 2nd, So, 120) Jr
3.    Ryan Roth, Pueblo East (Transfer from Dolores Huerta) (3rd MS State – 100lbs – 2014) (3rd at Tulsa Nats - 2015) (38-3, 2nd, 113, Fr) So
4.    Jeremy Ashton, Mead (41-10, 113, Fr, 5th) (41-8, 2nd, So, 126) Jr
 132lbs
1.    Grant Willits, Pueblo County (5th in MS State – 90lbs – 2012) (3rd MS State – 105lbs - 2013) (42-3, 106, 1st, Fr) (DNMWt - State – Day 2, 42-4, 113, So) (43-2, 1st, Jr, 126)(7th Super 32 132lbs) Sr
2.    Zeke Alirez, Greeley Central (4th in MS State – 80lbs – 2012) (6th in MS State – 2013) (3rd in MS State – 105lbs - 2014) (40-6, 106, Fr, 5th) (41-9, 6th, So, 126) Jr,
3.    Andrew Bench, Grand Junction Central (29-17, 126, So, 1A) (41-9, 1A, Jr, 126) Sr
4.    Cody Eaton, Windsor (1st in MS State – 125lbs 2016) Fr
 138lbs
1.    Chris Sandoval, Windsor (Transfer from Pueblo County) (3rd in MS State – 105lbs – 2012)(1st in MS State – 115lbs - 2013) (36-3, 120, 2nd, Fr) (Cadet Freestyle, 7th 126) (15-0, 126, So, 1st) (7th at Jr Fr Nats – 132lbs) (30-3, 2nd, Jr, 138) (6th Jr Gr Nats – 132lbs – 2016) Sr
2.    Riley Garner-Orr, Grand Junction Central (2nd in MS State – 105lbs - 2013) (34-9, 113, 1A, Fr) (40-7, 120, So, 3rd) (39-2, 3rd, Jr, 132) Sr
3.    Justin Davis, Pueblo County (4th in MS State – 125lbs – 2013) (1st in MS State – 152lbs – 2015) (34-11, 126, 1A, Fr) (46-9, 132, So, 3rd) (32-5, 1st, Jr, 132) Sr
4.    Mike McFadden, Cheyenne Mountain (5th in MS State – 120lbs - 2014) (30-17, Fr, 120, 6th) (41-8, 4th, So, 126) Jr
 145lbs
1.    Erik Lobato-Contreras, Mountain View (2nd in MS State – 100lbs – 2012)(3rd in MS State – 115lbs – 2013) (MS State Champ – 130lbs - 2014) (39-9, Fr, 138, 6th) (37-8, 2nd, So, 145) Jr
2.    Tommy Stager, Niwot (39-10, 113, 6th, Fr) (44-10, 120, So, 4th) (1A at Cadet Gr Nats – 126lbs) (47-5, 3rd, Jr, 132) Sr
3.    Christopher Fasano, Pueblo County (Transfer Dolores Huerta) (2x Tulsa AA) (35-4, 3rd, Fr, 132) So
4.    Tony Ulaszek, Greeley Central (2nd in MS State – 100lbs – 2013) (2nd in MS State – 120lbs – 2014) (45-6, 4th, 145, Fr) So
 152lbs
1.    Hunter Willits, Pueblo County (1st in MS State – 110lbs – 2012) (1st in MS State – 120lbs - 2013) (42-2, 132, 1st, Fr) (Cadet Freestyle – 138 – 7th) (37-1, 138, So, 1st) (1A at Jr Fr Nats – 152lbs) (42-2, 1st, Jr, 152) (7th at Jr Fr Nats – 152lbs -2016) (6th Super 32 – 152lbs) Sr
2.    Luke White, Cheyenne Mountain (24-11, 5th in Regs, 120, Fr) (34-17, 132, So, 1A) (35-6, 3rd, Jr, 152) Sr
3.    Nathan Morris, Longmont (25-13, 6th in Regs, 132, Fr) (29-15, Qual, 145, So) (38-8, 4th, Jr, 152) Sr
4.    Gerald Mack, Windsor (2nd in MS State 35-1, 125lbs - 2014) (35-9, 138, Fr, 2nd) (36-8, 1A, So, 145) Jr
 160lbs
1.    Pete Isais, Pine Creek (DNC in Regs-JV, 8-2V,132, Fr) (37-14, 145, So, 4th) (37-6, 1st, Jr, 160) Sr
2.    Drake Engelking, Longmont (3rd in MS State 125lbs – 2014)(1st in MS State – 145lbs – 2015) (26-3, 2nd, Fr, 160)(2nd at Freshman Nats 160lbs-2016) So
3.    Zac Baker, Cheyenne Mountain (5th in MS State – 130lbs - 2013) (24-15, DNQ, 138, Fr) (37-11, 152, So, 5th) (38-3, 3rd, Jr, 160) Sr
4.    Dominic Sanchez, Vista Ridge (DNC in Regs, 10-14, 152, So) (26-18, Qual, Jr, 152) Sr
5.    Colton Graham, Pueblo County (19-20, 5th in Regs, 160, So) (23-17, Qual, Jr, 145) Sr
 170lbs
1.    Andrue Rojas, Greeley Central (19-15, DNQ, 182, Fr) (36-14, 170, So, 6th) (39-6, 2nd, Jr, 170) Sr
2.    Terrance Williams, Palisade (Transfer from Windsor) (2nd in MS State – 130lbs – 2013) (1st in MS State – 152 39-5- 2014 ) (32-11, 152, Fr, 1A) (39-8, 4th, So, 160) Jr
3.    Eli Manzanares, Pueblo South (2nd in MS State – 135lbs 2013) (29-1JV, Fr) (35-14, 132, So, 5th) (32-11, 4th, Jr, 145) Sr
4.    EJ Barrera, Grand Junction Central (15-10, DNQ, 138, So) (42-11, 5th, Jr, 160) Sr
 182lbs
1.    Myles Wilson, Glenwood Springs (2nd in MS State – 95lbs – 2012) (4th at MS state – 120lbs - 2013) (45-4, 138, 5th, Fr) (45-1, 152, So, 2nd) (48-0, 1st, Jr, 170) (5th Super 32 – 170lbs) Sr
2.    Garrett Niel, Pine Creek (transfer from IA) (36-8, Qual, 138, Fr) (43-6, 1st, So, 182) Jr
3.    Dante Garcia, Pueblo County (2nd in MS State – 145lbs – 2013) (1st MS State – 171lbs - 2014) (30-10, 170, Fr, 4th) (32-9, 1st, So, 182) Jr
4.    Zach Garrard, Cheyenne Mountain (3rd in MS State – 171lbs – 2012) (2nd in MS State – 198lbs - 2013) (Fr, DNC in Regs – inj) (27-12, 220, So, 5th) (35-6, 2nd, Jr, 195) Sr
 195lbs
1.    Derric Cruz, Mesa Ridge (12-11, 6th in Regs, 220, Fr) (30-13, Qual, 195, So) (37-9, 1st, Jr, 195) Sr
2.    Donovan Rincon, Pueblo County (13-19, DNQ, 170, Fr) (37-14, 182, So, 3rd) (29-6, 3rd, Jr, 195) Sr
3.    Oliver Neumann, Cheyenne Mountain (20-17, 6th in Regs, 170, So) (30-16, 5th, Jr, 182) Sr
4.    Easton Cecil, Valor Christian (38-5, Qual, 170, Fr) (34-4, 1A, So, 182) Jr
 220lbs
1.    Dominick Fini, Mesa Ridge (16-1 in Jr Hi) (30-17, 220, So, 1A) (39-11, 3rd, Jr, 220) Sr
2.    Weston Hunt, Pueblo West (DNC in Regs-inj, So, 29-10, 182) (31-12, 2nd, Jr, 182) Sr
3.    Victor Bravo, Windsor (4th in MS State – 198lbs – 2014) (17-18, Qual, 220, Fr) (33-13, Qual, So, 195) Jr
4.    Nate Pastorello, Discovery Canyon (22-6JV – 170lbs) (27-11, 5th in Regs, 195, Jr) Sr
5.    Jayson Grooms, Cheyenne Mountain (19-8, 5th in Regs, So, 220) Jr
6.    Michael Teesdale, Loveland (16-24, DNQ, So, 160) (1-0, DNC in Regs-JV, 28-2JV, 2nd JV State – 195lbs -2016; Jr, 195) Sr
7.    Farris Billy, Palisade (25-17, Qual, 182, So)(8-5, 6th in Regs, Jr, 195) Sr
285lbs
1.    Sam Distel, Montrose (22-15, 4th, 285, Jr) Sr
2.    Andy Garcia, Pueblo East (MS State Champ – 285 – 2016) (6th Cadet Fr Nats – 285lbs - 2016) Fr
3.    Xavier Byrne, Canon City (23-20, Qual, 285, So) (29-13, Qual, Jr, 285) Sr
4.    Jaden Manu, Loveland (4-4, Fr, 285, DNQ) (17-10, Qual, So, 285) Jr
Class 5A
106lbs
1.    Malik Heinselman, Castle View (MS State champion -70lbs – 2013)(Cadet Fr National Champ – 88lbs) (34-6, Qual, 106, Fr) (1st at Cadet Fr Nats -94lbs) (1st at Cadet Gr Nats – 94lbs) (44-1, 1st, So, 106) (Freestyle World Team Member) (1st Jr Fr Nats – 100lbs – 2016) Jr
2.    Wyatt Yapoujian, Pomona (2nd MS State – 95lbs – 2016) (5th Cad Fr Nats – 88lbs – 2016) Fr
3.    Salvador Gutierrez, Pomona (2nd in MS State – 70lbs -2013) (7-6, DNC in Regs-JV, JV State Champ – 98lbs, Fr, 106) So
4.    Dawson Collins, Grand Junction (MS State Champ – 70lbs – 2014) (2nd - Tulsa Nationals) Fr
 113lbs
1.    Justin Pacheco, Pomona (2nd in MS State – 75lbs – 2013) (2nd in MS State – 90lbs – 2014) (1st in MS State – 100lbs -2015) (28-18, 6th, Fr, 113) So
2.    Stephen Dabelko, Coronado (Transfer from Widefield) (5th in MS State – 90lbs – 2013) (45-7, 106, 6th, Fr) (32-4, 106, So, 2nd) (17-4, Qual, Jr, 113) Sr
3.    Johnny Sanchez, Brighton (3rd in MS State – 95lbs – 2012) (29-10, Qual, So, 106) (35-9, Qual, Jr, 106) Sr
4.    Giovanni Federico, Grandview (25-12, 5th in Regs, 106, Fr) (42-12, Qual, So, 106) Jr
120lbs
1.    Colton Yapoujian, Pomona (33-8, 3rd, Fr, 106) (1st Cadet Fr Nats – 113lbs – 2016) So
2.    Fabian Santillan, Grandview (5th in MS State – 75lbs – 2013) (2nd in MS State – 105lbs – 2015) (38-11, 4th, 113, Fr) So
3.    Colin Metzgar, Doherty (15-11, DNQ, 106, Fr) (31-12, DNQ, 106, So) (34-13, 6th, 120, Jr) Sr
4.    Darren Green, Broomfield (2nd in MS State – 120lbs – 2016) Fr
126lbs
1.    Louie Romero, Mountain Range (1st in MS State – 85lbs – 2012) (4th in MS State – 105lbs - 2013) (45-6, 106, 4th, Fr) (37-7, 113, So, 5th) (33-6, 2nd, Jr, 113) Sr
2.    Cody Fatzinger, Arvada West (39-7, 106, 3rd, Fr) (38-6, 113, So, 2nd) (31-6, 3rd, Jr, 113) Sr
3.    Tyren Castonguay, Grand Junction (3rd in MS State – 95lbs – 2013) (30-16, 6th in Regs, 106, Fr) (32-13, Qual, 113, So) (34-11, 5th in Regs, Jr, 126) Sr
4.    Tyler Johnson, Chaparral (2nd in MS State – 95lbs – 2013) (26-10, 5th in Regs, 106, Fr) (24-11, Qual, 120, So) (27-13, Qual, Jr, 120) Sr
132lbs
1.    Theorius Robison, Pomona (1st in MS State – 95lbs – 2013)1st in MS State – 115lbs – 2014) (1st in MS State, 125lbs – 2015) (3rd at Tulsa Nats – 125lbs – 2015) (30-4, 1st, Fr, 126) (1st Cadet Gr Nats – 120lbs – 2016) (4th Cadet Fr Nats – 120lbs – 2016) So 138;
2.    Cole Polluconi, Monarch (3rd MS State Champ – 110lbs - 2013) (1st in MS State – 120lbs – 2014) (32-9, Fr, 120, 4th) (41-3, 2nd, So, 132) Jr
3.    Dylan Martinez, Grand Junction (44-4, 106, Fr, 4th) (36-7, 3rd, So, 120) Jr
4.    Job Greenwood, Poudre (Schoolboy National Champ) (34-11, 4th, Fr, 120) (6th Cadet Fr Nats – 126lbs --2016) So
138lbs
1.    Jacob Greenwood, Poudre (1st in MS State – 105lbs - 2013) (36-4, 126, Fr, 1st) (30-4, 1st, So, 132) Jr
2.    Parker Benekas, Ponderosa (2nd in MS State – 85lbs 2013) (2nd in MS State – 95lbs – 2014)(26-19, Qual, 113, Fr) (34-12, 4th, So, 126) Jr
3.    David Opheim, Thunderridge (29-14, lost in wrestleback, 113, Fr) (35-13, Qual, 126, So) (43-9, 1A, Jr, 132) Sr
4.    KJ Kearns, Coronado (5th in MS State – 80lbs – 2012) (5th in MS State – 95lbs – 2014) (3rd in Regs but DNC in State, 36-10, Fr, 126) So
145lb
1.    Josiah Rider, Grand Junction (1st in MS State – 105lbs – 2012) (1st in MS State – 125lbs – 2013) (1st in MS State – 140lbs – 2014) (Tulsa Chp, Super 32 Chmp, 4th Cadet Greco - 138) (145, Fr, 48-2, 3rd) (1st -138lbs – Freshman Nationals) (37-1, 1st, So, 152) (2nd Super 32 – 2016-145lbs) Jr
2.    Dre-Son Scruggs, Palmer (27-14, 5th in Regs, 132, So) (41-5, 3rd, Jr, 138) Sr
3.    Daniel Van Hoose, Fruita (~17-1 in Jr Hi) (20-11, DNQ, 120, Fr) (43-14, 126 So, 5th) (36-7, 6th, Jr, 132) Sr
4.    Sergio Chavez, Hinkley (2nd MS State – 140lbs – 2013)(31-9, Qual, 132, Fr) (36-7, Qual, 145, So) (4th at Cadet Gr Nats – 138lbs) (34-8, Qual, Jr, 138) Sr
152lbs
1.    Gabriel Dinette, Lakewood (38-8, Fr, 132, 1A) (46-1, 1st, So, 145) Jr
2.    Gavin Deaguero, Adams City (3rd in MS State – 100lbs – 2013)(28-17, 5th in Regs, 126, Fr) (34-14, 1A, So, 145) Jr
3.    Santana Salas, Prairie View (21-3, DNC in Regs, 113, Fr) (13-6, lost to wrestleback, 132, So) (27-15, Qual, Jr, 132) Sr
4.    Nathan Baca, Brighton (25-13, Qual, Fr, 138) (30-13, Qual, So, 145) Jr
160lbs
1.    Jason Romero, Pomona (2nd in MS State – 120lbs – 2012) (1st in MS State – 130lbs - 2013) (31-15, 132, 5th, Fr) (34-8, 138, So, 2nd) (25-7, 2nd, Jr, 145) Sr
2.    Jack Armijo, Adams City (DNC in Regs, 2-2, Fr, 152) (19-8, 6th, So, 152) Jr
3.    Brandon Minear, Regis (23-10, DNQ, 113, Fr) (20-17, 6th in Regs, 138, So) (32-13, Qual, Jr, 152) Sr
4.    Nate Pritchard, Monarch (19-14, DNQ, Fr, 152) (34-13, Qual, So, 152) Jr
170lbs
1.    Tate Samuelson, Castle View (28-15, Qual, Fr, 145) (5th at Cadet Gr Nats – 152lbs) (42-6, 2nd, So, 160) Jr
2.    Seth Latham, Grand Junction (2nd in MS State – 135lbs - 2014) (29-13, DNQ, 152, Fr) (38-7, 4th, So, 170) Jr
3.    Jayden Woodruff, Ponderosa (3rd in MS State – 90lbs – 2012)(2nd in MS State 115 – 50-3, 2014) (34-12, Qual, Fr, 120) (31-11, 4th, So, 145) Jr
4.    Jaret Strasheim, Thunderridge (25-22, 6th in Regs, 145, Fr) (40-9, 1A, So, 152) Jr
182lbs
1.    Nolan Krone, Pomona (DNC in Regs, 9-5, 132, Fr) (31-16, 6th in Regs, 138, So) (26-11, 4th, Jr, 160) Sr
2.    Xavier Vasquez, Greeley West (24-15, 5th in Regs, 120, Fr) (22-9, 6th in Regs, 132, So) (35-7, 1A, Jr, 160) Sr
3.    Jimmy Weaver, Coronado (1st in MS State – 160lbs - 2013) (38-7, Qual, 160, Fr) (39-6, 170, So, 3rd) (27-8, Qual, Jr, 182) Sr
4.    Jack Huber, Thunderridge (32-15, Qual, So, 152) (34-13, Qual, Jr, 160) Sr
195lbs
1.    Trent Schultz, Mountain Vista (Transfer from Regis) (41-11, 160, 4th, Fr) (40-6, 182, So, 2nd) (44-1, 1st, Jr, 195) Sr
2.    Uriah Vigil, Pomona (2nd in MS State – 120lbs – 2012) (1st in MS State – 140lbs – 2013) (DNC in Regs – injured, 145, 9-5, Fr) (20-10, 5th in Regs, 160, So) (28-3, 3rd, Jr, 182) Sr
3.    Zeke Silva, Cherokee Trail (4th in JV State, Fr) (39-10, 170, So, 1A) (37-6, 4th, Jr, 182) Sr
4.    Casey Seppelt, Denver South (18-15, Qual, 195, So) (27-3, 4th, Jr, 195) Sr
220lbs
1.    Cohlton Schultz, Ponderosa (2nd at Cadet Fr Nats – 220lbs) (1st at Cadet Gr Nats – 220)(1st at Tulsa Nats – 200lbs – 2015) (1st, 47-1, Fr, 220) (3rd Cadet Gr Nats – 220lbs – 2016) (1st Cadet Fr Nats – 220lbs – 2016) So
2.    Max Gonzales, Cherokee Trail (Transfer from Rangeview) (24-12, 195, 1A, Fr) (42-5, 220, So, 3rd) (35-3, 2nd, Jr, 220) Sr
3.    Brandon Micale, Pomona (5th in MS State – 160lbs – 2013) (10-10, DNQ, 182, Fr) (28-13, 195, So, 5th) (1st in Regs but DNC in State, 18-2, Jr, 220) Sr
4.    Robert Woods, Grandview (Transfer from Smoky Hill) (12-9, 1A, Jr, 195) Sr
285lbs
1.    Mason Watt, Broomfield (30-15, 285, Fr, 6th) (32-9, 4th, So, 285) Jr
2.    Donovan Roker, Greeley West (36-10, 5th, 285, Jr) Sr
3.    Tanner Aitken, Brighton (27-10, DNQ, 195, So) (29-9, 6th, Jr, 220) Sr
4.    Tomas Sanchez, Brighton (Transfer from Northridge) (5th in MS State – 171lbs – 2013) (13-10, DNQ, So, 220) (33-13, 1A, Jr, 285) Sr