Tuesday, August 09, 2022

On The Mat Rankings 2021-2022 -Week 3 Rankings – boys 2A & 3A

December 23, 2021, Tim Yount, On the Mat Rankings
719-351-2985, This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Team Ranking
2a
1-Centauri, 2-Wray, 3-Cedaredge, 4-Buena Vista, 5-Highland, 6-Rocky Ford, 7-Meeker, 8-Mancos, 9-Crowley County, 10-Wiggins
3a
1-Mullen, 2-Jefferson, 3-Eaton, 4-Valley, 5-Platte Valley, 6-Severance, 7-Brush, 8-Alamosa, 9-Gunnison, 10-Moffat County
Class 2A
106lbs
1. Dominic Gauna, Rocky Ford
2. Tripp Duvall, Holly
3. Tel Geyer, Cedaredge
4. Jordan Duran,
113lbs
1. Riley Valdez, Centauri
2. Waitley Sharon, Fowler
3. Isaiah Martinez, Mancos
4. Luke Wilfong, Peyton
120lbs
1. Caleb Camp, Buena Vista
2. Mario Vigil, Centauri
3. Malachi Gallegos, Del Norte
4. Tayton Nelson, Cedaredge
126lb
1. Levi Martin, Mancos
2. Chris Hutchings, Buena Vista
3. Dezmon Reyes, Rocky Ford/Benny Carl Gonzales, Rocky Ford
4. Landon Martin, Cedaredge
132lbs
1. Lane Hunsberger, Cedaredge
2. Joe Zamora, Rocky Ford
3. Eddie Bowman, Trinidad
4. Jackson Helmke, Buena Vista
138lbs
1. Brady Collins, Wray
2. Lain Yapoujian, Byers
3. Alex Torres, Las Animas
4. Ethan Toothaker, Cedaredge
145lbs
1. Zach Tittle, Highland
2. David Arellano, Buena Vista
3. Dylan Zimmerman, Hayden
4. Dawson Morgan, North Fork
152lbs
1. Eyan Chavez, Centauri
2. Tach Brewer, Crowley County
3. Connor Blunt, Meeker
4. Zane Varner, Rangely
160lbs
1. Greg Coy, Highland
2. Josh Polkowske, Centauri
3. Ayden Mathews, Mancos
4. Aiden Holloran, Crowley County
170lbs
1. Erik Mestas, Centauri
2. Hayden Burr, Sedgwick County/Fleming
3. Payton Wade, Wray
4. Kelton Turner, Meeker
182lbs
1. Gavin Brown, Akron
2. Caeden Bauer, Wray
3. Zach Buhr, Centauri
4. Ty Walck, Cedaredge
195lbs
1. Remington Peterson, Rye
2. Pepper Rusher, Wiggins
3. Seth Moss, Buena Vista
4. Byron Shawcroft, Centauri
220lbs
1. Carter Jennings, Highland
2. Judd Harvey, Meeker
3. Trenton Lovelace, Sargent
4. Tyler Martin, John Mall
285lbs
1. Laith Ibrihim, Wiggins
2. Tel Wade, Wray
3. Kevin Tillman, Rocky Ford
4. Jacob Armijo, Trinidad
Class 3A
106lbs
1. Dale O’Blia, Mullen
2. Sam Rosales, Jefferson
3. Andrew Isek, Colorado Springs Christian
4. Caed Slinkard, Resurrection Christian
113lbs
1. Dempsey Gibbs, Alamosa
2. Nick Dardanes, Brush
3. Daniel Soto, Jefferson
4. Gilbert Antillon, Mullen
120lbs
1. Roberto Estrada, Weld Central
2. Anthony Isek, Colorado Springs Christian School
3. Devin Gomez, Gunnison
4. Kaden Hixson, Moffat County
126lbs
1. Angelo Lozado, Jefferson
2. Royce Uhrig, Gunnison
3. John Faczak, Bennett
4. Christian Corral, Valley
132lbs
1. Alex Castaneda, Eaton
2. Noah Linares, Mullen
3. Trevor Maestas, Alamosa
4. Tommy Thomas, Severance
138lbs
1. D’mitri Garza-Alarcon, Fort Lupton
2. Brady Hankin, Woodland Park
3. Brandon Boehm, Florence
4. Isaac Ibarra, Skyview
145lbs
1. Zach Marrero, Strasburg
2. Jonathan Malovich, Platte Valley
3. Wil Moneypenney, Berthoud
4. Kyler Liddell, Alamosa
152lbs
1. Colin Brown, Valley
2. Silas Thompson, Jefferson
3. Casteus Combs, Sterling
4. Dilan Ruiz, La Junta
160lbs
1. Eddie Lemos, Resurrection Christian
2. Mark Troni, Mullen
3. Orrin Jackson, Platte Valley
4. Paxton Daggett, University
170lbs
1. Ryan Dirksen, Eaton
2. Kaleb Valdez-Lemos, Mullen
3. Kobe Prior, Bayfield
4. Wesley Dubois, Bennett
182lbs
1. Colby Runner, Severance
2. Drew Johnson, Salida
3. Dorian Pacheco, Lutheran
4. Will Reeves, Resurrection Christian
195lbs
1. Wil Aucoin, Pagosa Springs
2. Zayne Stam, Weld Central
3. Chris Hinds, The Classical Academy
4. Adam Garner, Woodland Park
220lbs
1. Jake Hustoles, James Irwin
2. Dominick Ontiveros, Brush
3. Ryder True, Eaton
4. Dominic Butts, Severance
285lbs
1. Aidan Trujillo, Valley
2. Lane Weimer, Platte Valley
3. Hayden Grice, Grand Valley
4. Terry Lindh, Manitou Springs