• chrissandoval
  • zekea
  • michealjohnson
  • tonyu
  • parkersimington
  • ryandeakin2
  • peterisais
  • cohltonschultz
  • wotw
  • chrisfasano
  • tjshelton
  • trentfair
  • zander
  • daltonrobertson


 

  • 20164Ateamchamp
  • 2016states4
  • 20165ARunnerup
  • 20163Ateamchamp
  • 20165AteamChamps
  • 20162Arunnerup
  • 2016states
  • 20162Ateamchamps
  • 20164Arunnerup
  • 2016statesfinals
  • 20163Arunnerup
  • 2016states2

Meeker in the team lead after day 2

18 Feb 2017

By Tom Blair - ICW staff

After day 2 at the Colorado State Wrestling Championship Meeker holds a slight lead over John Mall and Rocky Ford in the 2A classification. The Pepsi Center had action packed match after match as the semifinals could determine the faith of the team score and put wrestlers into the finals. Going thru the action there are four returning champs that are in the finals go for their second state title – 106 Jacob Rodriguez, Rocky Ford; 126 Jonathan Andreatta (John Mall); Britton Holmes (Peyton) and Casey Turner (Meeker).  Two wrestlers are still undefeated heading into the finals - Jonathan Andreatta (John Mall) 36-0 and Kaleb Gaede (Limon) 36-0. In the finals, Meeker has four, John Mall has three and Rocky Ford has two wrestlers. The wrestle backs in the consi side could earn valuable points for each team. Nucla / Norwood are a darkhorse with four wrestlers in the finals.

106-2A
Semifinal - Jacob Rodriguez (Rocky Ford) 36-4 won by fall over Landen Mayberry (Hotchkiss) 25-8 (Fall 1:01)
Semifinal - Chris McKenna (John Mall) 14-9 won by fall over Logan Lewis (Highland) 36-7 (Fall 1:40)
113-2A
Semifinal - Sergio Campos (Hotchkiss) 37-5 won by decision over Dante Chirichigno (Highland) 28-10 (Dec 5-1)
Semifinal - Dillon Jaramillo (Rocky Ford) 26-4 won by fall over Kolton Dickinson (Sedgwick County-Fleming) 32-8 (Fall 5:58)
120-2A
Semifinal - Brendyn Nordyke (Holly) 30-2 won by major decision over Richard Martinez (Mancos) 35-2 (MD 15-6)
Semifinal - Wesley Vanmatre (John Mall) 11-1 won by decision over Brandon Ward (Dolores) 24-5 (Dec 3-2)
126-2A
Semifinal - Jonathan Andreatta (John Mall) 36-0 won by decision over Tannen Kennedy (Meeker) 36-9 (Dec 4-0)
Semifinal - Cody Jacobsen (Burlington) 37-3 won by fall over Brett Benavides (Del Norte) 34-10 (Fall 5:27)


132-2A
Semifinal - Marshal Ross (John Mall) 24-7 won by major decision over Skyler Score (Highland) 31-7 (MD 13-4)
Semifinal - Cody Venem (Rocky Ford) 33-2 won in sudden victory - 1 over Colton Hall (Hotchkiss) 41-6 (SV-1 5-3)
138-2A
Semifinal - Sheridan Harvey (Meeker) 32-3 won by fall over Carlos Romo (Rocky Ford) 30-14 (Fall 0:59)
Semifinal - Sackett Chesnik (Paonia) 38-8 won by decision over Braden Kappel (Limon) 36-4 (Dec 4-2)
145-2A
Semifinal - Britton Holmes (Peyton) 40-2 won by decision over James Steerman (McClave) 32-5 (Dec 7-2)
Semifinal - Ethan Appenzeller (Ignacio) 38-4 won by decision over Remington Canfield (Merino) 37-3 (Dec 5-1)
152-2A
Semifinal - Jace Logan (Soroco) 44-1 won by major decision over Jered Hulteen (Cedaredge) 35-13 (MD 15-3)
Semifinal - Hayden Harris (Norwood/Nucla) 37-3 won by major decision over Hunter Garcia (Meeker) 25-13 (MD 12-1)
160-2A
Semifinal - Aidan Dabal (Norwood/Nucla) 25-11 won by fall over Lorenzo Pena (Ignacio) 35-5 (Fall 3:39)
Semifinal - Wade Katzdorn (Hotchkiss) 37-5 won by fall over Carlos Tarin (Wray) 24-8 (Fall 3:00)
170-2A
Semifinal - Casey Turner (Meeker) 17-3 won by fall over Jon Ramey (Merino) 14-4 (Fall 1:29)
Semifinal - Trenton Armintrout (Norwood/Nucla) 36-6 won by fall over Evan States (Byers) 26-11 (Fall 1:48)
182-2A
Semifinal - Chase Rule (Meeker) 28-6 won by fall over Austin Newbury (Yuma) 33-6 (Fall 4:23)
Semifinal - Keegan Bean (Lyons) 35-2 won by fall over Salomon Chavez (Center) 29-5 (Fall 4:56)
195-2A
Semifinal - Jason Murphy (John Mall) 28-2 won by decision over Sky Carlson (Soroco) 30-14 (Dec 8-3)
Semifinal - Christian Carson (Hayden) 33-6 won in sudden victory - 1 over Ken Cox (McClave) 27-5 (SV-1 8-4)
220-2A
Semifinal - Kaleb Gaede (Limon) 36-0 won by decision over Caleb Bradford (Meeker) 31-12 (Dec 7-2)
Semifinal - Ethan Barnes (Norwood/Nucla) 37-2 won in tie breaker - 1 over Ty Sigler (Fowler) 18-6 (TB-1 3-1)
285-2A
Semifinal - Tyler Ilgen (Meeker) 29-9 won by fall over Jd Chamblin (Manzanola) 22-9 (Fall 5:09)
Semifinal - Trevor Smith (Paonia) 35-3 won in tie breaker - 1 over Greg Garcia (Rocky Ford) 32-7 (TB-1 2-1)

Team Score after day 2: Meeker, john Mall, Rocky Ford